Steaua a depăşit şocul „Moţi“ tot de la punctul cu var. 1-0 cu Viitorul, după încă un meci în care în poarta gazdelor a intrat un jucător de câmp

0
Iancu a obţinut penaltyul şi tot el l-a transformat. FOTO: Răzvan Părăsrică

După ratarea incredibilă a calificării în grupele Ligii Campionilor, Steaua s-a întors în Liga I, la Chiajna, dar nu pentru Concordia, ci pentru un meci cu Viitorul. Cu o echipă pe jumătate schimbată, Gâlcă a obţinut cele trei puncte, dintr-un penalty transformat de un jucător care n-a tras la loteria de la Sofia şi într-un meci în care pe final în poarta gazdelor a intrat Daminuţă.

Arlauskis, Râpă, Latovlevici, Sânmărtean şi Keşeru nu s-au regăsit printre titularii roş-albaştrilor, care nu s-au putut baza nici pe Filip şi Chipciu, suspendaţi după cartonaşele roşii încasate în etapa trecută, dintr-un alt eşec surprinzător, pe teren propriu, cu Ceahlăul.

Marcaţi probabil de eşecul de la Sofia, roş-albaştrii n-au reuşit mai nimic în prima repriză, una ştearsă, fără ocazii.

La pauză, Gâlcă a mutat ofensiv, cu Keşeru în locul lui Pîrvulescu, apoi la scurt timp echilibrul a fost rupt.

Iancu a pătruns în careu, a fost faultat din spate de Ţîru, iar centralul Radu Petrescu a indicat punctul cu var şi l-a eliminat pe fundaşul Viitorului.

Acelaşi Iancu a înscris din penalty (51), apoi, în superioritate, Steaua a început să preseze. În minutul 77, Viitorul şi-a epuizat schimbările şi imediat s-a scris o filă din „scenariul“ Ludogoreţ.

Goalkeeperul Buzbuchi a avut o intrare dură la Grădinaru, în minutul 85, a fost şi el eliminat, iar în poarta „gazdelor“ a intrat Daminuţă.

Până la urmă s-a încheiat 1-0 pentru Steaua, după o partidă chinuită, la fel ca şi ultimele ale roş-albaştrilor.

Echipele de start:

Viitorul: Buzbuchi - Manea, Ţîru, Mamele, Mitrea - Daminuţă, Pană, Nikolov - Benzar, Bonilla, Fl. Tănase

Steaua: Cojocaru - Luchin, Szukala, Varela, Toşca - Breeveld, Prepeliţă - Popa, Stanciu, Pîrvulescu - G. Iancu

Vezi şi

Moţi, vedetă la nivel mondial, viral pe net: cum s-a schimbat viaţa fundaşului peste noapte şi ce îi pregătesc bulgarii