Speranţe pentru naţionala României: Macedonia de Nord se destramă după Euro 2020

0
Goran Pandev

Se spune că e bine să prinzi în preliminarii, câte o naţională care vine după un turneu final cu rezultate slabe. În cazul României, putem profita de degringolada care a lovit Macedonia de Nord, acum, când entuziasmul participării la Euro 2020 s-a risipit.

Pentru Pandev şi colegii săi, visul frumos al primei calificări la un turneu final a durat doar 45 minute. Adică, în prima repriză a meciului cu Austria de pe „Arena Naţională“, când tabela a arătat 1-1. Acel meci a fost pierdut însă pe final, cu două goluri încasate în minutele 78 şi 89. După care au venit alte două înfrângeri: 1-2 cu Ucraina, tot la Bucureşti, şi 0-3 cu Olanda, la Amsterdam.

Macedonia de Nord a fost prima echipă eliminată de la Euro 2020, după al doilea meci, pentru că, indiferent de ce ar fi făcut contra Olandei, ar fi terminat pe ultimul loc, având dezavantajul rezultatelor directe, atât cu Austria, cât şi cu Ucraina.

Lipsită de motivaţie, trupa lui Igor Angelovski (45 de ani) a fost o pradă uşoară pentru Olanda, la Amsterdam. Singurul moment notabil pentru macedoneni a fost cel din minutul 68, când căpitanul Goran Pandev (37 de ani) a ieşit de pe teren, în aplauzele tuturor, încheindu-şi cariera la echipa naţională, cu cifre fabuloase: 122 de selecţii, 38 de goluri.

Angelovski

Astfel, cel mai bun jucător din istoria Macedoniei de Nord nu va mai fi pe teren, la data de 8 septembrie, când România va juca, la Skopje, în preliminariile Mondialului din 2022. Cum nici selecţionerul Igor Angelovski (foto) nu va fi pe bancă, la acel meci. Pentru că şi-a anunţat demisia din funcţie, imediat după eşecul cu Olanda. „Aceasta e ultima mea conferinţă de presă, în această funcţie, în condiţiile în care contractul meu cu Federaţia Macedoneană de Fotbal expiră pe 31 iunie şi nu va mai fi prelungit. Îmi voi aminti acest moment pentru tot restul vieţii mele. Vreau să mulţumesc staffului meu, jucătorilor şi, de asemenea, familiei mele pentru toată susţinerea lor. A fost o onoare să fiu la conducerea acestei echipe la Campionatul European“, a spus Angelovski, aflat în funcţia de selecţioner din 2015.

Cu el pe bancă şi cu Pandev pe teren, Macedonia de Nord a fost învinsă, la Bucureşti, în preliminariile CM 2022, scor 3-2. După această partidă însă, macedonenii au dat lovitura: 2-1 cu Germania, la Duisburg! În acest moment, după primele trei etape, situaţia în grupa J arată aşa:

1. Armenia 9 puncte

2. Macedonia de Nord 6p

3. Germania 6p

4. România 3p

5. Islanda 3p

6. Liechtenstein 0p

Doar câştigătoarea seriei va obţine calificarea directă la Mondialul din 2022, în timp ce ocupanta locului 2 va merge la baraj.

Poate că voi fi convocat şi pentru Mondialul din Qatar de anul viitor. Dar cred că voi avea cu 15kg mai mult decât acum. Goran Pandev atacant Macedonia de Nord

4. Ungaria 2 0 1 1 1-4 1

*Primele două clasate, plus patru cele mai bune echipe de pe locurile 3 vor ajunge în 16-mi.