Spectacol total în Spania: Real Madrid şi Barcelona s-au bătut la titlu până în ultima zi. Cine a celebrat la final

0

Duelul giganţilor din La Liga a continuat până în ultimele 90 de minute. „Galacticii“ s-au deplasat la Malaga, iar catalanii au găzduit Eiber pe „Camp Nou“. Scenariul după care s-au desfăşurat cele două jocuri a fost unul neaşteptat.

Iar asta pentru că, dacă Real Madrid a condus după numai 2 minute în deplasare, Barcelona a fost de nerecunoscut până la jumătatea părţii secunde! Messi şi compania au primit gol după numai 7 minute, au fost conduşi la pauză, iar în minutul 61, tabela arăta chiar 2-0 pentru Eibar.

Astfel, misiunea Realului a fost uşurată, chiar dacă, la Malaga, gazdele au jucat cu mult curaj şi au creat mai multe ocazii la poarta lui Navas. Cel mai bun om al celor de la Malaga a fost Sandro, venit chiar de la Barcelona. Brazilianul s-a zbătut mult, a fost aproape de gol în mai multe rânduri, lăsând senzţia că vrea să le dea o mână de ajutor foştilor săi colegi.

Până la urma, Malaga - Real Madrid s-a terminat 0-2 (Ronaldo 2, Benzema 55), iar Barcelona - Eibar a fost 4-2 (Junca 63-autogol, Suarez 73, Messi 75, 90+2 / Inui 7, 61). La Barcelona, Messi a ratat şi un penalty în minutul 70.

Real Madrid a luat titlul în Spania pentru prima dată după sezonul 2011-2012.