Spectacol în LC: Galata şi Steaua Roşie, umilite de Real Madrid şi Tottenham! PSG, Juventus şi Bayern, calificate în optimi

0
Rodrygo

Miercuri seara, în ultimele meciuri din etapa a 4 a grupelor celei mai importante competiţii de club europene s-au marcat foarte multe goluri.

Galatasaray, cu Florin Andone titular, a fost călcată în picioare pe Santiago Bernabeu. Real Madrid a avut 2-0 în minutul 7, 3-0 după primul sfert de oră, pentru ca ultimul fluier al arbitrului să consemneze un scor de tenis, 6-0. Românul din atacul celor de la Galata a fost stingher în avanposturle turcilor şi a fost schimbat la pauză. De la gazde a strălucit puştiul de 18 ani Rodrygo (foto), autor a trei goluri.

În celălalt meci din grupă, PSG a obţinut cea de a 4 a victorie consecutivă, 1-0 cu Bruges, şi este deja calificată în optimi.

De asemenea, Bayern Munchen şi Juventus Torino s-au calificat şi ele în următoarea fază a competiţiei, în urma victoriilor pe care le-au înregistrat miercuri seara.

Bayern Munchen s-a impus, 2-0, în meciul de pe teren propriu cu Olympiakos, prin golurile au fost marcate de Lewandowski ’69 şi Perisic ’89, în timp ce Juventus a câştigat in extremis partida din deplasare cu Lokomotiv Moscova, în grupa D, scor 2-1, ultimul gol fiind marcat în minutul 90+3.

Una dintre suprizele serii s-a înregistrat în Italia, unde Atalanta a reuşit să obţină un punct cu marea favorită Manchester City. În minutul 43, oaspeţii au ratat un penalti prin Gabriel Jsus.

Iată rezultatele complete de miercuri:

GRUPA A

PSG - Club Brugge 1-0

Icardi '22

Real Madrid - Galatasaray 6-0

Rodrygo '4 '7 '90+3, Sergio Ramos '15, Benzema '45 '81

Clasament 1. PSG 12 puncte, 2 Real Madrid 7 puncte, 3, Bruges 2 puncte, 4. Galatasary 1 punct

GRUPA B

Bayern Munchen - Olympiacos 2-0

Lewandowski '69, Perisic '69

Steaua Roşie Belgrad - Tottenham 0-4

Lo Celso '34, Son '57 '61, Eriksen '85

Clasament 1. Bayern 12 puncte, 2 Tottenham 7 puncte, 3, Steaua Roşie 3 puncte, 4. Olympiacos 1 punct

GRUPA C

Atalanta - Manchester City 1-1

Pasalic '49 / Sterling '7

În minutul 43, Manchester City a ratat un penalti prin Gabriel Jsus.

Dinamo Zagreb - Sahtior Donetk 3-3

Petkovic '25, Ivanusec '83, Ademi '89/ Alan Patrick '13, Moraes '90, Tete '90+7

Clasament 1. Manchester City 10 puncte, 2 Sahtior 5 puncte, 3, Dinamo Zagreb 5 puncte, 4. Atalanta 1 punct

GRUPA D

Lokomotiv Moscova - Juventus 1-2

Miranchuk '12 / Ramsey '3, Costa '90+2

Bayer Leverkusen - Atletico Madrid 2-1

Thomas '41, Volland '55/ Morata '90+4

Clasament 1. Juventus 10 puncte, 2 Atletico Madrid 7 puncte, 3, Lokomotiv Moscova 3 puncte, 4. Bayer Leverkusen 3 puncte