Sorana Cîrstea, victorie spectaculoasă: Românca a câştigat un duel dramatic, de trei seturi. Ce urmează pentru ea

0
Sorana

Cu şase victorii şi şapte înfrângeri, sportiva de 29 de ani a ieşit din Top 100 în acest an, însă încearcă să-şi îmbunătăţească rezultatele, odată cu începerea sezonului pe zgură.

Sorana Cîrstea (103 WTA) a debutat cu dreptul pe zgură în 2019, trecând în turul II, la Lugano. Românca a obţinut calificarea după un meci spectaculos cu Mona Barthel (84 WTA).

Jucătoarea din România a pornit excelent şi a condus cu 4-1 în primul set, însă apoi a avut o cădere, a cedat cinci game-uri la rând şi, în final, a fost dusă în tiebreak. Aici, Barthel s-a impus cu 8-6.

În setul doi, Sorana n-a mai repetat greşilile din primul set, s-a distanţat la 5-1 şi a câştigat cu 6-2.

În decisiv, românca a avut 3-0 şi, chiar dacă, la un moment dat, Barthel s-a apropiat la 3-4, Cîrstea şi-a păstrat calmul şi a învins cu 6-4, după două ore şi 39 de minute.

În turul II, Cîrstea va juca fie cu Hercog (89 WTA), fie cu Suarez Navarro (27 WTA).