Sorana Cîrstea, eliminată din turneul de la Madrid. Românca a pierdut la mare luptă meciul cu Caroline Garcia

Ajunsă pe tabloul principal de la Madrid după ce a beneficiat de un wild card, Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul doi după un meci de trei seturi

Sorana Cîrstea (93 WTA) a fost învinsă, marţi, 6-4, 3-6, 6-1, de jucătoarea franceză Caroline Garcia (22 WTA) în turul al doilea al Madrid Open. Meciul a durat două ore şi trei minute.

Sorana Cîrstea s-a ridicat la nivelul adversarei sale în primele două seturi. Chiar dacă debutul meciului a fost mai slab şi românca şi-a pierdut seviciul în chiar primul game al întâlnirii, Sorana a avut o evoluţie foarte bună şi i-a pus foarte mari probleme adversarei clasată cu 71 de poziţii mai sus în topul WTA. Ambele jucătoare şi-au valorificat avantajul serviului şi primul set a intrat în contul sportivei franceze, 6-4.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 4-3, moment în care Sorana a reuşit primul game pe serviciul adversarei, după ce a valorificat a 10-a minge de break. Cîrstea a luat şi următorul game şi meciul a împins partida în decisiv.

Din păcate, românca nu a mai avut resurse de energie să opună rezistenţă adversarei sale şi franţuzoiaca s-a impus fără emoţii în ultimul set.

În primul tur, Cîrstea reuşise una dintre surprizele turneului, după ce o eliminase pe americanca Madison Keys, cap de serie numărul 13, cu 3-6, 6-4, 6-1. Pentru accederea în turul doi al turneului, Sorana va primi 42.220 de euro şi 65 de puncte WTA.

În optimi, Caroline Garcia va evolua cu jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 2 WTA.

După acest rezultat, Simona Halep este singura jucătoare română rămasă pe tabloul principal de simplu.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: