Sorana Cîrstea a cedat la turneul din Luxemburg, după un meci intens disputat

0

Sorana Cîrstea (73 WTA) şi-a oprit parcursul în turneul de la Luxemburg în optimile de finală, joi, după ce a cedat în faţa nemţoaicei Julia Goerges (32 WTA).

Românca a reuşit să câştige primul set, însă adversara ei a egalat şi, apoi, în cel de-al treilea set, şi-a adjudecat victoria, scor final 4-6, 6-4, 6-4. La 5-4 pentru jucătoarea din Germania, Sorana Cîrstea a avut două mingi de break, însă n-a reuşit revenirea. Partida a fost una intens disputată, durând nu mai puţin de două ore şi 11 minute.

Cele două jucătoare s-au întâlnit, în total, de patru ori, românca având o singură victorie. Toate partidele, cu excepţia celei de joi, s-au decis în două seturi.
La turneul de la Luxemburg a mai evoluat şi Monica Niculescu, care s-a oprit, de asemenea, în optimile de finală.