Sorana Cîrstea, calificare în sferturile de finală ale turneului de la Budapesta

Miercuri seara, jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a reuşit să se califice în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Budapesta

Sorana, locul 108 WTA, a învins-o în două seturi pe Aleksandra Krunici din Serbia, locul 57 WTA şi cap de serie numărul 4, scor 6-3, 6-3, după o partidă care a durat o oră şi 24 de minute. Pentru calificarea în sferturile de finală, Sorana Cîrstea va primi 6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA.

În sferturi, Cîrstea o va întâlni rusoaica Anastasia Potapova, (17 ani, 87 WTA), victorioasă cu 6-2, 7-5 în faţa germancei Andrei Petkovic, a şasea favorită.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: