Sorana Cîrstea se califică în semifinalele turneului de la Nurnberg, după un meci în care a pierdut primul set

0

Sorana Cîrstea a reuşit cea mai bună performanţă din acest an. Românca de pe locul 93 WTA s-a calificat, joi, în penultimul act al turneului WTA International de la Nurnberg.

În sferturi, Sorana Cîrstea a învins-o, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, pe sportiva din Serbia Nina Stojanovici, numărul 247 mondial, după un meci care a durat două ore şi opt minute.

În semifinală, românca o va întâlni, vineri, pe învingătoarea meciului dintre Iulia Putinţeva din Kazahstan, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 1, şi Anna-Lena Friedsam, locul 523 WTA, beneficiară a unui wild card.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 9.274 euro şi 110 puncte WTA

UPDATE ORA 19:45

Iulia Putinţeva din Kazahstan, cap de serie numărul 1, a învins-o, joi, cu scorul de 7-5, 6-7 (5), 7-6 (2), pe germana Anna-Lena Friedsam şi s-a calificat în semfinale