Situaţie rar întâlnită pentru Ana Bogdan în Columbia. Ce a păţit jucătoarea noastră la turneul de la Bogota

0

Ana Bogdan, locul 76 WTA, este singura româncă prezentă la turneul WTA International care se desfăşoară la Bogota, în Columbia.

Ana s-a calificat în turul secund, unde a întâlnit-o pe rusoaica Ana Blinkova. Românca a pierdut categoric primul set, scor 1-6, şi a fost la un pas să fie eliminată.

A revenit însă în setul al doilea, pe care l-a câştigat la mare luptă, scor 7-6 (10-8) în tie break. S-a intrat apoi în decisiv, unde partida a fost întrerupă din cauza ploii.

Ulterior s-a reluat meciul, însă atunci când scorul arătat 2-2 partida a fost din nou întreruptă. De data aceasta din cauza nopţii. Turneul de la Bogota se desfăşoară pe terenuri fără nocturnă, astfel că meciurile nu se pot juca decât la lumina zilei.

Partida Anei Bogdan a fost reluată azi, iar jucătoarea noastră s-a impus cu 6-4 în decisiv şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului.

"Luaţi o gură de aer!" Ce a vrut să spună Darren Cahill, antrenorul Simonei Halep, cu acest mesaj