Simona Halep, victorie eroică la Montreal. Liderul mondial WTA a triumfat într-un meci de peste trei ore

0
Simona Halep

Simona Halep, numărul 1 mondial, este singura jucătoare din România care a rămas în competiţie la turneul de la Montreal.

După ce partida a fost întreruptă în noaptea de miercuri spre joi, din cauza ploii, Halep şi Pavliucenkova au revenit pe teren a doua zi. Simona era condusă cu 4-3 de rusoaică, dar a doua zi a revenit şi a câştigat primul set cu 7-6

În cel de-al doilea însă, ea a pierdut cu 4-6 şi aşa s-a ajuns în decisiv. Unde Pavlicenkova a pornit ca din puşcă, conducând cu 2-0. Halep a întors însă partida şi a ieşit învingătoare după trei ore şi 7 minute, câştigând ultimul set cu 7-5.

Simona va evolua în turul al treilea cu Venus Williams, din SUA, care a eliminat-o pe Sorana Cârstea.

Simona Halep a demolat-o pe Venus Williams! Victorie clară şi calificare în sferturile turneului de la Montreal