Simona Halep, victorie eroică la Montreal. Liderul mondial WTA a triumfat într-un meci de peste trei ore

Simona Halep

Simona Halep, numărul 1 mondial, este singura jucătoare din România care a rămas în competiţie la turneul de la Montreal.

Ştiri pe aceeaşi temă

După ce partida a fost întreruptă în noaptea de miercuri spre joi, din cauza ploii, Halep şi Pavliucenkova au revenit pe teren a doua zi. Simona era condusă cu 4-3 de rusoaică, dar a doua zi a revenit şi a câştigat primul set cu 7-6

În cel de-al doilea însă, ea a pierdut cu 4-6 şi aşa s-a ajuns în decisiv. Unde Pavlicenkova a pornit ca din puşcă, conducând cu 2-0. Halep a întors însă partida şi a ieşit învingătoare după trei ore şi 7 minute, câştigând ultimul set cu 7-5.

Simona va evolua în turul al treilea cu Venus Williams, din SUA, care a eliminat-o pe Sorana Cârstea.

Simona Halep a demolat-o pe Venus Williams! Victorie clară şi calificare în sferturile turneului de la Montreal

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: