Sevilla scapă ca prin urechile acului, se califică în a 6-a finală de Europa League

0
sevilla

Echipa salvată de VAR în dubla cu CFR Cluj, FC Sevilla a eliminat, duminică seara, în prima semifinală a Ligii Europa pe Manchester United, scor 2-1 şi s-a calificat în finala competiţiei.

Manchester a atacat încă din primul minut al meciului şi ocaziile nu au întârziat să apară, dar Greenwood şi Bruno Fernandes au ratat două oportunităţi de a deschide scorul. În minutul 6 însă, englezii au primit o lovitură de la 11 metri, iar Fernandes (7) a transformat fără emoţii lovitura de pedeapsă. Băieţii lui Solskjaer au continuat să atace, însă Fred a ratat majorarea scorului, pentru ca Suso (26) să înscrie la poarta cealaltă. Până la pauză, United a mai avut alte trei ocazii,dar Martial, Rashford şi Bruno Fernandes.au fost imprecişi.

Începutul părţii a doua l-a scos în evidenţă pe portarul Bono, care a avut trei intervenţii excepţionale. United a presat în permanenţă, dar Sevilla a dat lovitura prin De Jong '78. Până la final, andaluzii puteau sa mai înscrie o dată, dar acelaşi De Jong a ratat singur cu portarul.

Va fi a şasea finală în Europa League/ Cupa UEFA pentru echipa andaluză, care le-a câştigat pe toate celelalte  în care a evoluat, 2005/06, 2006/07, 2013/14, 2014/15, 2015/16.

Au evoluat următoarele echipe:

United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Williams (Daniel James '87) - Pogba, Fred - Rashford (Mata '87), Bruno Fernandes, Greenwood (Ighalo '90+3)- Martial. Antrenor Ole Gunnar Solskjaer;

Sevilla: Bono - Jesus Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon - Fernando, Jordan (Gudelj '87), Banega, Ocampos (Munir '56), Suso (Vazquez '75) - En-Nesyri (De Jong '56). Antrenor Julen Lopetegui.

Arbitru: Felix Brych (Germania).

În cealaltă semifinală se vor întâlni, luni, de la ora 22.00, la Dusseldorf, echipele Inter Milano şi Şahtior Doneţk.