Seria Adei Nechita a readus România pe linia de plutire

0
Ada Nechita, în afara terenului

Naționala feminină de handbal a debutat în această seară, la CM din Brazilia, cu o victorie muncită în fața Tunisiei: 30-28 (14-15). O contribuție importantă la acest succes au avut Adina Fiera, principala marcatoare a echipei noastre (7 goluri), Ada Nechita, care a înscris trei goluri la rând prin care naționala a revenit la conducere, și portarul Talida Tolnai.

Fără căpitanul Cristina Vărzaru (menajată), rămasă fără Oana Manea, care a fost scoasă pe brațe, în minutul 40, România s-a văzut condusă cu trei goluri după pauză (14-17, în min. 33). A urmat o perioadă de 15 minute în care echipa noastră reușea să se apropie la un gol, însă erorile comise, îndeosebi în atac, o împiedicau să revină la conducere.

Grație jocului mai bun reușit de Adina Fiera (9 goluri), Ada Nechita (7) și Oana Chirilă (5), România a revenit și a izbutit să câștige pe final. România a egalat în minutul 46. Prin Nechita. Aceeași jucătoare a mai înscris alte două goluri, la rând, aducându-și echipa din nou în avantaj (24-22). Avantajul acesta avea să fie apărat și datorită evoluției foarte bune a Talidei Tolnai, care a apărat o aruncare de la 7 metri în minutul 53.

”Tricolorele” vor avea zi de pauză mâine, ele urmând a disputa următorul joc luni, de la ora 19.00, contra Cubei, formație care a fost surclasată (21-37), vineri, de Brazilia. Tot ieri, în grupa D, una din care va proveni adversara naționalei noastre în optimile de finală, vicecampioana europeană Suedia a făcut instrucție cu Argentina: 37-11 (19-7).

ROMÂNIA – TUNISIA 30-28 (14-15)

SAO PAULO. Spectatori: 500. Arbitri: Mansour Al Suwaidi și Saleh Bamutraf (Qatar).

ROMÂNIA: Pîslaru (5 aruncări parate din 20, 30 de minute jucate), Tolnai (10 / 23 / 30 min.) – Chintoan (3 goluri din 3 aruncări / 24.16 min.), Amariei (0g / 1a / 1.52 min.), Nechita (6g / 10a / 60 min.), Brădeanu (4g / 8a / 58.08 min), Manea (0g / 1a / 32.00 min), Ardean (4g / 6g / 45.40 min.), Chirilă (5g / 8a / 37.13), Fiera (8g / 12a / 54.36 min.), Curea (0g / 0a / 18.04 min.), Tivadar (0g / 0a / 23.08 min.), Băbeanu (0g / 0a / 5.03 min.).

Jucătoare neutilizate: Farcău, Vărzaru, Cartaș

România în atac...
- s-au inițiat 59 de atacuri, unul pe minut
- a marcat 30 de goluri din 49 de aruncări (procentaj de reușită 61%)
- 16 din 21 de aruncări de la semicerc (6 m) au fost concretizate
- 5 goluri au fost înscrise de la 9 m (13 aruncări)
- a beneficiat de o aruncare de la 7 m, concretizată de Chirilă
- cele mai multe goluri (6) au fost înscrise de jucătoarele noastre pe centrul porții adverse, jos

... în apărare
- portarii noștri au fost surprinși de tunisiene cu aruncări de la 9 metri – s-au primit 12 goluri
- s-au dictat patru eliminări temporare, Ardean fiind trimisă de două ori pe marginea terenului (este adevărat că ea a avut ca sarcină să o marcheze pe Chebbah, cea mai bună jucătoare a Tunisiei)
- Tolnai și Pîslaru au parat 15 din cele 43 de aruncări ale africancelor. Punctul lor slab a fost în stânga-jos: au primit 6 goluri din 6 aruncări spre acel colț al porții