Serena, de neoprit la 37 de ani: Williams a câştigat un meci sufocant în sferturi şi rămâne în cursă pentru un duel cu Halep

0

Serena Williams (10 WTA) a venit la Wimbledon 2019 fără să fi avut vreun meci pe iarbă în acest sezon. Americanca a jucat însă impecabil până acum şi are doar două seturi cedate în primele cinci partide.

Serena Williams e a doua jucătoare ajunsă în semifinalele Wimbledon 2019, după ce Simona Halep a reuşit acest lucru, după partida cu Shuai Zhang (50 WTA).

Doar că, dacă românca a câştigat în minimum de seturi, Serena a avut nevoie de trei runde pentru a-şi depăşi adversara. În confruntarea cu Alison Riske (55 WTA), Williams a câştigat primul set (6-4), l-a cedat pe al doilea (4-6), dar în decisiv a condus cu 3-1 şi 5-3, după care s-a impus cu 6-3.

Serena are şapte titluri cucerite la Wimbledon şi, în semifinale, va juca cu Strycova (54 WTA)

Dacă Williams şi Halep îşi vor câştiga meciurile în semifinale, atunci ele se vor afla faţă în faţă, sâmbătă, în ultimul act al turneului.