Serena, o bestie: Williams şi-a distrus adversara din sferturi! Cifrele meciului sunt şocante

0

Serena Williams (8 WTA) avea de apărat 1.300 de puncte la US Open pentru finala de anul trecut. Deja, americanca de 37 de ani e la o victorie de a-şi egala rezultatul din 2018.

Serena Williams mai intră pe teren doar pentru a atinge un singur obiectiv: să fie jucătoarea cu cele mai multe trofee de Grand Slam din istorie!

Deocamdată, americanca s-a blocat la titlul cu numărul 23. Încă unul şi o va egala pe Margaret Court, cea care ocupă, deocamdată, locul 1 în clasamentul trofeelor de Grand Slam. Doar că trofeul cu numărul 24 fuge de Serena!

De când a revenit în circuit, după naşterea fiicei sale în septembrie 2017, Williams a pierdut finalele de la Wimbledon, în 2018 şi în 2019, dar şi ultimul act de la US Open, în 2018.

Acum însă, cea mai bună jucătoare din istoria tenisului e, din nou, atât de aproape de Grand Slam-ul cu numărul 24!

În noaptea de marţi spre miercuri, în sferurile de la US Open, Williams a distrus-o pe chinezoaica Qiang Wang (18 WTA). A fost, pur şi simplu, un „măcel“ cu spectatori pe „Arthur Ashe“.

Primul set s-a decis în 23 de minute: 6-1! În cele şapte game-uri, Wang a luat doar 11 puncte!

Setul doi? Un coşmar şi mai mare pentru Wang! 6-0 în 21 de minute. De această dată, chinezoaica de 27 de ani a luat doar patru puncte!

Pentru Serena urmează acum marele meci cu Svitolina (5 WTA) în semifinale.

CITEŞTE ŞI:

Serena, meci pe care nu-l va uita niciodată: De ce a fost atât de specială victoria ei din sferturi