Serena, bătută categoric: Venus n-a avut milă de sora ei mai mică şi i-a administrat o înfrângere clară

0

Cel mai aşteptat meci al zilei la Indian Wells s-a disputat în faţa unor tribune arhipline. Duelul cu numărul 29 între surorile Williams s-a dovedit a fi însă unul dominat clar de sportiva care bate spre 38 de ani.

Revenirea Serenei Williams pe teren s-a încheiat după a treia partidă disputată la Indian Wells. Fără clasament WTA, după 14 luni de pauză, americanca de 36 de ani n-a avut nicio şansă împotriva surorii ei, care ocupă locul 8 mondial.

În primul set, Venus a făcut break la 3-2 şi s-a impus, ulterior, cu 6-3. Apoi, s-a dus la 3-0 în setul doi, iar la scorul de 5-2 a servit pentru câştigarea partidei, irosind şi o minge de meci. Serena a făcut însă break, s-a apropiat la 5-4, dar, ulterior, a cedat cu 4-6.

Venus va juca în sferturi cu Sevastova (20 WTA).

Citeşte şi:

VIDEO Surorile Williams au ridicat publicul în picioare la Indian Wells. Venus şi Serena au oferit cel mai frumos schimb de mingi al turneului