Serena, afară de la Australian Open: Williams a fost spulberată de Osaka, în semifinale VIDEO

0
Serena Williams, încă un Grand Slam ratat

Obiectivul Serenei Williams (39 de ani, 11 WTA) de a cuceri trofeul Grand Slam cu numărul 24 rămâne un vis neîmplinit şi după turneul de la Melbourne.

Australian Open e întrecerea care i-a adus Serenei Grand Slam-ul cu numărul 23, în 2017, pe când era însărcinată în săptămâna a 7-a. De atunci însă, Williams nici măcar n-a mai atins ultimul act aici, având un sfert (2019), o prezenţă în turul III (2020) şi acum o semifinală.

Şi asta pentru că, după două victorii la rând cu adversare din Top 10, Sabalenka (7 WTA) şi Halep (2 WTA), Serena a fost bătută categoric de Naomi Osaka (3 WTA): 6-3, 6-4, într-o oră şi 16 minute.

Williams a fost în controlul partidei doar la început, când a avut 2-0. Apoi, a cedat cinci game-uri rând şi a pierdut setul la 3, în 39 de minute. Actul secund a fost dominat de japoneza de 23 de ani, care s-a dus la 2-0 şi 4-2 şi, chiar dacă Williams a egalat (4-4), Osaka a încheiat partida cu 6-3, 6-4.

Sâmbătă, Naomi Osaka va juca a 4-a ei finală de Grand Slam. Pe precedentele trei, la US Open 2018, Australian Open 2019 şi US Open 2020 le-a câştigat. Dacă va învinge şi acum, începând de luni, o va detrona pe Halep de pe locul 2 WTA.

CITEŞTE ŞI:

Serena Williams, devastată: A izbucnit în plâns şi a ieşit de la conferinţă VIDEO

Înfrângerea lui Halep, explicată: „Serena e un bărbat pur, în trup de femeie“