Serena va fi rivala Simonei în finala turneului la Wimbledon. Jucătoarea din SUA şi-a demolat adversara în semifinale

0
serena

Serena Williams (10 WTA) a învins-o, joi, fără drept de apel, 6-1, 6-2, pe Barbora Strycova (54 WTA) şi s-a calificat în finala turneului de la Wimbledon, unde o va întâlni pe Simona Halep.

Americanca a câştigat fără probleme, după un meci care a durat doar o oră şi un minut

Serena Williams conduce cu scorul de 10-1 în întâlnirile directe cu Simona Halep. Ultima dată ele s-au întâlnit în optimile de finală ale Australian Open, în acest an, când americanca s-a impus scorul de 6-1, 4-6, 6-4. Aceasta a fost prima partidă dintre cele două după ce Serena Williams a devenit mamă, în septembrie 2017.

Simona Halep (7 WTA) s-a calificat în premieră în finală la Wimbledon, după ce a trecut, joi,  6-1, 6-3, în 72 de minute, pe jucătoarea din Ucraina Elina Svitolina (8 WTA)

Calificarea în finală este recompensată cu 1,175 milioane de lire sterline (1,3 milioane de euro), şi cu 1.300 de puncte WTA. Câştigătoarea trofeului va primi 2,35 milioane de lire sterline (2,6 milioane de euro) şi 2.000 de puncte WTA.

Marea finală va avea loc sâmbătă, de la ora 16:00, şi va fi transmisă în direct de Eurosport..