Cupa Ligii: Steaua - Astra şi Dinamo- Chiajna sunt cele două semifinale

0

Câştigătoarea Cupei Ligii nu ajunge în cupele europene, însă se poate bucura de un premiu deloc de neglijat, având în vedere criza financiară din fotbalul românesc.

Cupa Ligii a dispărut din calendarul competiţional, începând cu anul 2000, şi a fost reînfiinţată de noul preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Gino Iorgulescu, începând cu stagiunea trecută.

Atunci, Steaua a luat trofeul, după o finală cu Pandurii, scor 3-0. Acum, Cupa Ligii 2015-2016 a ajuns la sferturi, iar formaţia care va lua trofeul va încasa 400.000 de euro.

Chipciu 32

* Stanciu a ratat două penaltyuri pentru Steaua, în minutele 27 şi 32, a doua lovitură de pedeapsă fiind totuşi fructificată de Chipciu.

Semifinalele Cupei Ligii sunt: Dinamo - Concordia Chiajna, Steaua - Astra. Partidele vor avea loc în primăvara anului viitor în dublă manşă.