Se cunosc meciurile din sferturile de finală de la Cupa Africii

0
Salah
Salah

După ce Guineea Ecuatorială a eliminat Mali şi Egiptul pe Coasta de Fildeş, în optimile Cupei Africii, se cunoaşte acum tabloul complet al sferturilor competiţiei

Guineea Ecuatorială s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a trecut de Mali, după executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 0-0. Guineea Ecuatorială s-a impus cu 6-5, după opt serii de penaltiuri. Haidara (Lens), Hamari Traore (Rennes) şi Falaye Sacko (Guimaraes) au ratat de la învinşi, în timp ce numai Emilio Nsue (fără echipă din vară) şi Pablo Ganet (Murcia) au ratat de la învingători.

Într-un alt meci, Egiptul a învins Coasta de Fildeş, tot după executarea loviturilor de departajare, scor 5-4. După 120 de minute, scorul a fost acelaşi, 0-0. La penaltiuri, doar fundaşul Eric Bailly (Manchester United) a ratat. Lovitura de la 11 metri care a consfinţit calificarea "faraonilor" a fost transformată de Salah (Liverpool).