Săpunaru a făcut penalty şi a luat "roşu" pe banca de rezerve!

0

FC Porto este din ce în ce mai aproape să realizeze o "triplă" de vis, după ce a ajuns în finala Cupei Portugaliei, într-un meci în care fundaşul Cristian Săpunaru era să compromită calificarea

"Dragonii" şi-au pus din nou la respect rivala Benfica, câştigand cu 3-1 pe "Da Luz", după ce în tur a fost 2-0 pentru "vulturi"!

Porto a condus cu 3-0 prin golurile lui Moutinho (64), Hulk (73) şi Falcao (75). Săpunaru a faăcut penalty în minutul 79, iar Oscar Cardozo a marcat pentu 3-1, dând emoţii oaspeţilor. Săpunaru nu s-a potolit şi, deşi a fost schimbat în minutul 87, a protestat vehement de pe bancă. După fluierul de final, a sărit la arbitru şi l-a bruscat primind cartonaşul roşu chiar dacă meciul se încheiase.

După acest gest stupid, Săpunaru va rata finala cu Vitoria Guimaraes de la 22 mai.

Porto a câştigat deja campionatul şi continuă cursa pentru Cupa Portugaliei şi Liga Europa.