S-au terminate toate sferturile de finală de pe tabloul feminin de la Wimbledon. Care sunt cele două semifinale

0
Simona Halep contra Victoriei Azarenka la Wimbledon 2019 FOTO EPA-EFE

Serena Williams a fost singura jucătoare care a avut nevoie de set decisiv pentru a se califica în semifinalele celui de al treilea turneu de Grand Slam al anului

Wimbledon 2019, feminin, Sferturi

S. Williams (10 WTA) - Riske (55 WTA)

6-4, 4-6, 6-3

Serena s-a impus după un meci care a durat două ore şi va juca a 12-a semifinală din carieră la All England Club.

Strycova (54 WTA) - Konta (18 WTA)

7-6, 6-1

Favorita gazdelor, Johanna Konta s-a ridicat la nivelul de joc al adversarei sale doar în primul set, partea a doua fiind o simplă formalitate pentru jucătoarea din Cehia. Meciul a durat o oră şi 38 de minute.

Svitolina (8 WTA) - Muchova (68 WTA)

7-5, 6-4
Svitolina a avut probleme în primul set, când a fost condusă cu 5-2, şi în setul secund, când adversara a avut 2-0. De fiecare dată ucraineanca a revenit şi s-a impus după un meci de o oră şi 31 de minute.