Ruşii o critică pe Simona Halep: „A câştigat 550.000 de dolari pentru un set pierdut. Cum?“

0
Simona Halep

Simona Halep va participa săptămâna aceasta la turneul de la Moscova, acolo unde a ajuns deja şi aşteaptă să afle numele primei adversare.

Ea va intra în competiţie din turul al doilea, împotriva câştigătoarei dintre Anastasia Pavlyuchenkova şi Ajla Tomljanovic. Înainte să ia startul la Kremlin Cup, a primit ceva critici din partea ruşilor.

"Halep a câştigat 550.000 de dolari pentru un set pierdut. Cum?", au titrat ruşii de la sports.ru, care au scris despre decizia Simonei de a se înscrie şi de a lua startul la Beijing, deşi problemele de la spate erau evidente încă de la Wuhan.

"Nu doar că a câştigat 24.000 de dolari, ci şi-a securizat încă 550.000 de dolari de la WTA", a mai scris sursa citată, referindu-se la premiul pentru participarea pe tabloul principal (prima sumă) şi la bonusul asigurat de la asociaţia tenisului feminin, ca urmare a participărilor la turneele mari.