Ronaldo, făcătorul de minuni: Unde ar fi fost United fără golurile sale

0
Ronaldo

Manchester United traversează un sezon dezolant, fiind deja la opt puncte de liderul Chelsea, în Premier League. Consolarea vine, deocamdată, din Liga Campionilor.

Aici, „Diavolii“ sunt ţinuţi în viaţă de Cristiano Ronaldo. Iată ce a reuşit portughezul:

*A marcat pentru 2-1, în meciul cu Villarreal, în minutul 90+5 (+2 puncte). A înscris în victoria de acasă cu Atalanta, pentru 3-2, în minutul 81 (+2 puncte). A egalat, marţi seară, în minutul 90+1, smulgând un punct pentru United, tot cu Atalanta. Din cele şapte puncte adunate de Manchester United în grupa F, cinci au fost câştigate datorită reuşitelor semnate de CR7! Fără acele goluri, United ar fi fost pe ultimul loc!

*Ronaldo a înscris în primele patru etape din acest sezon al grupelor Ligii Campionilor. E pentru a treia oară când reuşeşte această performanţă, după 2013-2014 şi 2017-2018. Niciun alt jucător n-are trei sezoane diferite în Ligă, cu goluri în fiecare din primele patru etape din faza grupelor!

*Cu golurile sale de marţi seară, în meciul cu Atalanta, Ronaldo a devenit cel mai vârstnic autor al unei duble europene pentru United, la 36 de ani şi 270 de zile.

În ciuda bornelor impresionante atinse de CR7, United rămâne o echipă fragilă. Dovadă şi faptul că a luat gol în 14 din ultimele 15 partide din Liga Campionilor! Singura întâlnire în care „Diavolii“ şi-au închis poarta a fost cea cu Leipzig, 5-0, în octombrie 2020. Mai mult, în acest sezon, doar două formaţii din Premier League au încasat mai multe goluri comparativ cu United, în toate competiţiile. Vorbim despre Norwich (28 de goluri luate) şi Leicester (25). Jucătorii lui United au scos mingea din plasa porţii de 23 de ori.

Villarreal - Young Boys 2-0

Clasament: 1. Man. United 7p, 2. Villarreal 7p, 3. Atalanta 5p, 4. Young Boys 3p

Clasament: 1. Juventus 12p, 2. Chelsea 9p, 3. Zenit 3p, 4. Malmo 0p

*Primele două clasate vor merge în optimile Ligii Campionilor, iar ocupantele locurilor 3 îşi vor continua parcursul în Liga Europa.