România U-21, pas mare spre Euro 2017: echipa lui Cristi Dulca a învins o contracandidată la calificare

0

După un 0-3 cu Danemarca U-21 şi un 1-1 cu Ţara Galilor U-21, în precedentele două întâlniri, tricolorii aveau nevoie de victorie, la Mediaş, pentru a putea spera, în continuare, că vor ajunge la turneul găzduit de Polonia.

Iar nevoia disperată de victorie s-a văzut în jocul românilor care au trecut de Ţara Galilor U-21, scor 2-1 (Hodorogea 37, Al. Ioniţă II 58 / Charles 90+2).

Un moment important s-a consumat, în minutul 43, atunci când, la scorul de 1-0 pentru România U-21, Cojocaru a apărat penalty-ul executat de Harrison. Astfel, elevii lui Cristi Dulca au intrat cu avantaj la pauză şi au înscris şi golul doi după reluare.

Chiar dacă a salvat echipa la 1-0, Cojocaru a şi greşit la singurul gol al oaspeţilor, însă eroarea sa n-a mai contat, România U-21 asigurându-şi victoria şi depăşind Ţara Galilor U-21 în clasament.

România U-21: Cojocaru - Hodorogea, Miron, Ţâru, Olteanu - Popescu, Marin - Rotariu (A. Ivan 77), Ioniţă II (Fl. Tănase 71 - Păun 85), Bumba - Puşcaş. Selecţioner: Cristi Dulca

6. Armenia U-21 1p (7 meciuri)

Câştigătoarele celor 9 grupe preliminare vor ajunge la Euro 2017. Cele mai bune patru echipe de pe locul 2 vor merge la baraj, iar învingătoarele din play-off vor obţine biletele spre turneul final.