România, „şchioapă“, dar norocoasă: Suedia - Norvegia, meci electrizant, încheiat pe placul tricolorilor

0

România îşi păstrează şansele de calificare la Euro 2020, în ciuda unui joc modest. Iar duminică seară, după victoria amară cu Malta, veştile bune au venit dinspre Stockholm.

România n-a avut ce sărbători după succesul chinuit cu Malta, dar are motive de bucurie pentru rezultatul cu care s-a încheiat Suedia - Norvegia, găzduit de „Friends Arena“.

La Stockholm, norvegienii au condus la pauză, după ce Johansen a pedepsit apărarea suedeză pentru o minge pierdută în propria jumătate. Contraatacul s-a declanşat în trei, iar pasa lui Ødegaard a adus deschiderea scorului prin fotbalistul legitimat la Fulham, în minutul 45.

După pauză, Suedia a presat, a adus câte şase, şapte oameni în jurul careului la fiecare atac, cu centrări „plouate“ de pe flancuri şi, în final, a fost răsplătită în minutul 60, când Foresberg a egalat: 1-1.

După minutul 70, 75 însă, Suedia a cam rămas fără „benzină“, iar Norvegia a arătat mai bine, a avut ocaziile mai mari, dar, spre bucuria tricolorilor, s-a încheiat 1-1. E a doua oară când cele două formaţii se anulează reciproc, partida de la Oslo fiind încheiată, de asemenea, egal, scor 3-3.

Într-o altă partidă din grupa F, aşa cum era de aşteptat, Spania a zdrobit Feroe, la Gijon, scor 4-0 (Rodrigo 13, 50, Paco Alcacer 89, 90+2).