România se reface după bătaia cu Spania: Naţionala joacă, diseară, la Ploieşti. Derby-ul grupei e la Stockholm

0
Ianis Hagi va fi titular, diseară, în echipa României

Preliminariile pentru Euro 2020 au ajuns fix la jumătatea drumului. Şi, după cinci partide, tricolorii se pot mândri cu două victorii: cu Malta şi cu Feroe.

România ocupă locul 4 în grupa F, însă, având în vedere că urmează două partide în care sunt garantate 6 puncte, tricolorii mai pot spera, măcar pentru o perioadă, la o calificare la Campionatul European.

„Dubla“ cu Malta şi Feroe e singura în care tricolorii pornesc, într-adevăr, cu prima şansă. De altfel, aceste partide sunt şi singurele câştigate până acum de Chiricheş şi compania. A fost 4-1 cu Feroe acasă şi 4-0 cu Malta în deplasare.

Diseară (ora 19.00, Pro TV), la Ploieşti, România va înfrunta, din nou, Malta pentru ca apoi, la 12 octombrie să mai aibă un meci uşor de câştigat, cu Feroe, în deplasare. După aceste întâlniri, urmează însă „finalele“ cu Norvegia (15 octombrie) şi cu Suedia (15 noiembrie), ambele pe teren propriu.

În această etapă, derby-ul grupei F va fi la Stockholm, Suedia - Norvegia (21.45). În tur, la Oslo, a fost 3-3. Şi acum un egal ar fi perfect pentru echipa României.

CITEŞTE ŞI

România – Spania, comentariu bizar la Pro TV, ironie fină la englezi: Cum a fost repetată o minciună timp de o oră

Nişte derbedei: Huliganii şi-au făcut de cap pe „Arena Naţională“. Ce riscă tricolorii după acest spectacol grotesc

România - Spania: Presa iberică distruge trupa lui Contra. „Marca“, analiză dură: „România? N-a existat!“

România - Spania: Contra e mulţumit! „Nu ne-am făcut de ruşine şi am fost aproape de egal“. Analiza selecţionerului

România - Spania: Hagi a explicat unde s-a pierdut partida şi comentat prestaţia fiului său din repriza a doua

VIDEO România - Spania, o repriză jenantă, alta splendidă! Tricolorii au plătit pentru o apărare ridicolă