România a ratat calificarea în sferturile Europeanului de polo, dar poate obţine o altă performanţă notabilă

0
FOTO Răzvan Păsărică

Deşi a învins Rusia în ultimul meci din grupa A a Campionatului European de polo, de la Budapesta, România a ratat şansa de a accede în sferturi. Totuşi, dacă se vor clasa în primele opt echipe ale Europei, tricolorii se vor califica la Campionatul Mondial.

România a învins Rusia în ultimul meci din Grupa A de la Campionatul European de polo, ce se desfăşoară în aceste zile la Budapesta. Tricolorii au trecut de ruşi cu 11-8, însă victoria nu-i ajută să acceadă în sferturi. Cu şase puncte adunate din cinci partide, România s-a clasat pe locul 4 în grupa A.

Totuş, succesul cu Rusia le oferă şansa poloiştilor români de a rămâne în cursa pentru clasarea pe locurile 7-8 la finalul Europeanului. Astfel, ei vor mai juca un meci la Budapesta, cu un adversar ce urmează a fi decis dintre Georgia, Franţa sau Germania.

Dacă România va termina competiţie între primele opt naţionale ale Europei, se va califica automat la Campionatul Mondialul din 2015.

Parcursul României la CE de polo: 11-6 cu Georgia, 4-9 cu Italia, 8-13 cu Muntenegru, 9-10 cu Grecia, 11-8 cu Rusia.