Speranţe spulberate: România-Polonia 29-31. Tricolorele au cedat psihic pe final şi au ratat dramatic calificarea în sferturi

0

Deşi a condus mai bine de 50 de minute, România a avut o cădere psihică inexplicabilă spre finalul meciului cu Polonia şi a cedat cu 29-31 disputa, ratând calificarea în sferturile de finală la Campionatul Mondial de Handbal, deşi înainte de partidă era mare favorită.

România a fost marea dezamăgire a optimilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Tricolorele porneau ca mari favorite în confruntarea cu Polonia, dar s-a dovedit că buturuga mică poate răsturna carul mare. Handbalul, la fel ca orice alt sport, este un joc imprevizibil, iar handbalistele noastre ne-au demonstrat, din păcate, acest lucru.

România a început ezitant confruntarea cu Polonia, dar şi-a revenit pe parcurs. Neagu a fost în mare formă în prima repriză, fiind principala marcatoare a noastră. De la 7 metri sau cu aruncări fulgerătoare de pe linia de 9 metri, Neagu a fost motorul naţionalei lui Tadici, contribuind la distanţarea pe tabelă.

După pauză tot fetele noastre au fost cele care au condus ostilităţile, mai mereu tabela indicând 4 sau 5 goluri avantaj pentru noi. Însă, ultimele zece minute au fost de coşmar pentru tricolore, care n-au mai marcat timp de 11 minute şi le-au permis adversarelor să se apropie şi chiar să ne depăşească. Finalul a fost dramatic. Polonia s-a distanţat la trei goluri, iar eforturile noastre de a recupera diferenţa au fost zadarnice. S-a terminat 31-29 pentru poloneze, care s-au calificat în sferturi, unde vor întâlni Franţa.

În schimb, România, considerată o pretententă la medalie, îşi face bagajele şi se întoarce în ţară cu coada între picioare. Visul de a câştiga o nouă medalie mondială rămâne, astfel, neîmplinit şi trebuie să mai aştetăm încă doi ani, până la următorul Mondial din 2015, pentru a cuceri o nouă distincţie. Ultima dată când am făcut-o a fost în 2005, tot cu Tadici pe bancă.

România: Ungureanu 5 intervenţii, Tolnai 5 intervenţii – portari; Pîrvuţ, Dincă, Pintea, Nechita, fiecare cu 3 goluri, Neagu 10, Brădeanu 6, Ardean, Ciuciulete, Manea, fiecare cu câte 4 goluri.

Min. 60 Final de meci: România-Polonia 29-31.

Min. 58 Neagu înscrie de la 7 metri, după 11 minute de secetă: 27-29.

Min. 56 România-Polonia 26-29.

Min. 55 Incredibil: polonezele preiau conducerea. România n-a mai marcat de aproape zece minute: 26-27.

Min. 53 Polonia egalează: 26-26.

Min. 52 Polonezele se apropie periculos: 26-25. Tadici simte momentul slab al nostru şi cere time-out.

Min. 50 Wojtas marchează pentru poloneze: 26-23.

Min. 46 Manea punctează de la 7 metri: 26-22.

Min. 45 Brădeanu înscrie din nou şi refacem diferenţa de patru goluri: 25-21.

Min. 44 Brădeanu marchează când România se afla în inferioritate numerică: 24-21.

Min. 43 Polonia marchează de două ori consecutiv: 23-21.

Min. 40 Manea înscrie de pe semicerc: 23-19.

Min. 38 Manea punctează pe contraatac: 22-19 pentru noi.

Min. 37 Brădeanu găseste un culoar liber şi înscrie: 21-18.

Min. 36 Polonezele marchează pe contratac: 20-17.

Min. 35  Ambele echipe punctează de la 7 metri: 20-16 pentru România.

Min. 33 Cristina Neagu face 19-15.

Min. 32 Polonia reduce din diferenţă: 18-15.

Min. 31 Start în repriza secundă: 18-14 pentru România.

Min. 30 Final de primă repriză: România conduce Polonia cu 17-13.

Min. 29 Neagu marchează din nou de la 7 metri: 17-13. E al 7-lea gol al Cristinei în acest meci.

Min. 28 Noi ratăm un atac poziţional, iar adversarele înscriu pe contraatac: 16-13.

Min. 26 România-Polonia 16-12; păstrăm diferenţa de patru goluri.

Min. 25 Polonia reduce din diferenţă: 14-11.

Min. 25 Profităm de superioritate şi marcăm din nou prin Ardean Elisei: 14-10.

Min. 23 Brădeanu înscrie pentru 13-10, România din nou în superioritate numerică.

Min. 21 Luăm două goluri în superioritate numerică, fără să marcăm: 12-10.

Min. 18 Ne distanţăm la patru goluri graţie lui Elisei: 12-8.

Min. 17 Neagu marchează al cincelea ei gol în acest meci: 11-8 pentru tricolore.

Min. 16 Neagu înscrie de la 7 metri. 10-7 pentru România.

Min. 13 Ada Nechita înscrie şi România se duce la două goluri în faţa Poloniei: 9-7.

Min. 12 Neagu marchează al doilea gol consecutiv: 8-7 pentru tricolore.

Min. 11 Neagu marchează de la 9 metri: 7-6 pentru România.

Min. 10 România conduce cu 6-5. Cele două echipe merg cap la cap.

Min. 9 Brădeanu înscrie şi România conduce pentru prima dată Polonia: 5-4.

Min. 7 Elisei aduce iar egalitatea pe tabelă: 4-4.

Min. 6 Polonia marchează din nou: 4-3 pentru Polonia.

Min. 5 Restabilim egalitatea: 3-3.

Min. 5 Reducem din diferenţă prin Nechita: 3-2 pentru Polonia.

Min. 4 Adversarele noastre se distanţează: 3-1

Min. 3 Polonia conduce cu 2-1.

Min. 1 Polonia deschide scorul la primul atac: România-Polonia 0-1.

Partida începe la ora 21.15 şi va fi transmisă în direct de Dolce Sport 1. Naţionala noastră e susţinută de aproape 200 de fani la Novi Sad.

Franţa a avut viaţă grea cu ambiţioasa naţională a Japoniei, mai ales în prima parte a meciului, dar s-a impus în cele din urmă cu 27-19. Leynaud a fost cea mai bună handbalistă franceză, presa din "Hexagon" elogiind-o pentru jocul său din partida cu asiaticele. Dacă România bate Polonia, ne vom duela în sferturi cu Franţa, echipă pe care tricolorele o cunosc foarte bine.

Înainte cu o săptămână de startul Campionatului Mondial, România a jucat un turneu amical în cadrul căruia a întâlnit Franţa. Fetele lui Tadici au pierdut acea confruntare, dar avantajul este că ştiu stilul de joc şi punctele nevralgice ale adversarelor din această seară.

CITIŢI ŞI:

Suntem cu două clase peste Polonia: totul despre adversara României din această seară la Mondialul de handbal feminin

Să vină Polonia! Tadici e fericit: "Sperăm să plecăm cât mai târziu acasă, din Serbia, poate chiar pe 23 decembrie!"

România-Cehia 29-23. Tricolorele au terminat pe locul doi în grupa D şi au drum liber spre sferturile de finală