România, la un pas de o catastrofă: Cu cine s-au chinuit jucătorii naţionalei mai bine de o repriză

0
Stanciu a contribuit la victoria de sâmbătă cu o pasă decisivă pentru Puşcaş

Sub conducerea lui Cosmin Contra tricolorii au fost aproape de a bifa, sâmbătă seară, unul dintre cele mai proaste rezultate din istoria primei reprezentative.

Şapte victorii în precedentele şapte partide oficiale. Acesta era bilanţul României în meciurile cu Insulele Feroe până la confruntarea de sâmbătă, de la Tórshavn, încheiată cu 3-0 pentru tricolori.

Vorbim despre o serie firească, având în vedere că această naţională liliputană ocupă locul 109 în ultimul clasament FIFA, fiind sub echipe precum Niger, Bahrain, India, Liban sau Palestina!

În actualele preliminarii pentru Euro 2020, până la duelul de pe teren propriu cu România, Insulele Feroe a fost o echipă cu care toate adversarele din grupa F s-au distrat. Iată rezultatele înregistrate de feroezi până sâmbătă:

*23 martie: Malta - Feroe 2-1

*26 martie: România - Feroe 4-1

*7 iunie: Feroe - Spania 1-4

*10 iunie: Feroe - Norvegia 0-2

*5 septembrie: Feroe - Suedia 0-4

*8 septembrie: Spania - Feroe 4-0

Încă de la prima repriză a partidei cu România a existat un semn că e posibil să asistăm la un dezastru pentru tricolori. Asta deoarece, la pauză, scorul a fost 0-0. A fost doar pentru a doua oară în această campanie când cei de la Insulele Feroe au plecat la vestiar, fără să fie conduşi în prima repriză. Şi în meciul de acasă cu Norvegia, elevii lui Lars Olsen au păstrat scorul alb după 45 de minute, însă, ulterior, au cedat cu 0-2.

Pentru a vedea când a fost ultimul meci în care Insulele Feroe n-a pierdut trebuie să ne întoarcem tocmai la 7 septembrie 2018. Atunci, Feroezii au învins Malta acasă, scor 3-1, în Liga Naţiunilor.

*14 noiembrie 2014 (Preliminarii Euro 2016): Grecia - Feroe 0-1

1 victorie, 2 remize şi 10 înfrângeri a înregistrat Feroe în ultimele 13 partide oficiale.