România nu a reușit decât un 1-1 în Albania

0
Ribery, în duel cu Nicoliţi şi Luchin * Foto: Reuters

În ultimul meci din preliminariile Euro 2012, în grupa D, Albania și România au terminat la egalitate (1-1), la Tirana. Naționala noastră a terminat pe locul 3. Bosnia a condus Franța, la Paris, până în minutul 75, însă a fost egalată din penalty și va juca ”baraj”. ”Cocoșii” s-au calificat direct.

S-a terminat și meciul de la Paris.

GRUPA D: Albania - România 1-1 (final), Franța - Bosnia 1-1 (min. 85)

CLASAMENT FINAL: 1. FRANȚA 21P (calificată direct), 2. Bosnia 20p (în baraj), 3. ROMÂNIA 14p, 4. Belarus 13p, 5. Albania 9p, 6. Luxemburg 4p.

ECHIPELE CALIFICATE DIRECT LA EURO 2012: Germania, Rusia, Italia, Franța, Olanda, Suedia, Grecia, Anglia, Danemarca și Spania.

MERG ÎN BARAJ: Turcia, Irlanda, Estonia, Bosnia, Croația, Muntenegru, Portugalia și Cehia.

ORA 23.45. Un singur meci se mai joacă la această oră: Franța - Bosnia 1-1. S-au anunțat 4 minute suplimentare. La acest rezultat, Franța se califică direct la turneul final, iar Bosnia va merge în ”baraj”.

Iată situația în alte grupe preliminare pentru Euro 2012:

GRUPA C: Italia - Irlanda de Nord 3-0 (final) și Slovenia - Serbia 1-0 (final).

CLASAMENT FINAL: 1. ITALIA 26P (calificată direct), 2. Estonia 16p (în baraj), 3. Serbia 15p, 4. Slovenia 14p, 5. Irlanda de Nord 9p, 6. Fero 4p.

GRUPA I: Spania - Scoția 3-1 (final), Lituania - Cehia 1-4 (final)

CLASAMENT FINAL: 1. SPANIA 24P (calificată direct), 2. Cehia 13p (în baraj), 3. Scoția 11p, 4. Lituania 5p, 5. Liechtenstein 4p.

CLASAMENT: 1. FRANȚA 21P, 2. Bosnia 20p, 3. ROMÂNIA 14p, 4. Belarus 13p, 5. Albania 9p, 6. Luxemburg 4p.

ORA 23.36. Naționala de fotbal a României e o umbră a celei de acum 15-20 de ani. A scos un egal chinuit (1-1) în Albania, iar antrenorul Victor Pițurcă a găsit explicații pentru el în faptul că "n-am mai avut forță". Concluzia selecționerului? "Trebuie să fim mulțumiți că am scos egal!"

Chestionat la Sport.ro, Pițurcă a avut explicații pentru semieșec: "Din păcate, noi n-am mai avut forţă la acest meci. Îmi doream să câştigăm aceste două meciuri. Asta este situaţia! Am primit gol dintr-o greşeală, la fel cum s-a întâmplat şi cu Belarus. Trebuie să ne declarăm mulţumiţi cu acest egal. Puteam şi să pierdem. Rezultatele n-au fost bune, dar jocul a fost îmbucurător".

Antrenorul României s-a arătat optimist în privința campaniei viitoare: "Sper să facem un "11" care să nu mai greşească atât de mult şi să nu mai luăm asemenea goluri. Suferim foarte mult la mijloc.Obiectivul meu e calificarea la CM 2014, dar eu aveam ambiţia să ne calificăm şi acum. Ştiam ce mă aşteaptă, nu-mi pare rău că am preluat naţionala. Avem şanse să mergem la CM cu Turcia, Ungaria şi Estonia", a spus Victor Piţurcă.

UPDATE ORA 23.35. La Paris, în minutul 75, Franța obține penalty la un fault comis la marginea careului mare... Nasri a egalat: Franța - Bosnia 1-1. Franța este calificată direct în acest moment, iar Bosnia e în baraj.

Situația în celelalte grupe preliminare ale Euro 2012:

GRUPA H: Danemarca - Portugalia 2-1 (final), Norvegia - Cipru 3-1 (final).

CLASAMENT FINAL: 1. DANEMARCA 19p (calificată direct), 2. Portugalia 16p (în baraj), 3. Norvegia 16p, 4. Islanda 4p, 5. Cipru 2p.

GRUPA C: Italia - Irlanda de Nord 2-0 (min. 62) și Slovenia - Serbia 1-0 (min. 62).

CLASAMENT: 1. ITALIA 26P (calificată direct), 2. Estonia 16p, 3. Serbia 15p, 4. Slovenia 14p, 5. Irlanda de Nord 9p, 6. Fero 4p.

GRUPA G: Bulgaria - Țara Galilor 0-1 (final), Elveția - Muntenegru 2-0 (final).

CLASAMENT FINAL: 1. ANGLIA 18p (calificată direct), 2. Muntenegru 12p (în baraj), 3. Elveția 11p, 4. Țara Galilor 9p, 5. Bulgaria 5p.

MECIUL ALBANIA - ROMÂNIA S-A ÎNCHEIAT LA EGALITATE, 1-1. EVOLUȚIE PALIDĂ A NAȚIONALEI NOASTRE, MAI ALES ÎN PRIMA REPRIZĂ.

Min. 90. S-au arătat 5 minute de prelungire la Tirana. Albania și România sunt la egalitate, 1-1.

GRUPA E: Ungaria - Finlanda 0-0 (final), Moldova - San Marino 4-0 (final), Suedia - Olanda 3-2 (final).

CLASAMENT FINAL: 1. Olanda 27p (calificată direct), 2, Suedia 24p (în baraj), 3. Ungaria 19p.

Min. 87. Schimbare la România: iese Lazăr, intră Bucur.

Bosnia conduce în Franța! A marcat Dzeko (min. 40)

GRUPA B: Rusia - Andorra 6-0 (final, Irlanda - Armenia 2-1 (final), Macedonia - Slovacia 1-1 (final).

CLASAMENT FINAL: 1. Rusia 23p, 2. Irlanda 21p, 3. Armenia 17p, 4. Slovacia 15p, 5. Macedonia 8p, 6. Andorra 0p.

Min. 78. Meciul se întrerupe din cauza spectatorilor albanezi care aruncă petarde.

Min. 77. Schimbare la Albania: iese Roshi, intră Muzaka.

Min. 77. GOOOL, ROMÂNIA! LUCHIN ESTE AUTORUL GOLULUI LA UN CORNER EXECUTAT DE GOIAN.

Min. 75. Januzi îl faultează pe Torje și vede cartonașul galben.

În celălalt meci din grupa noastră, Franța - Bosnia 0-0 (min. 34).

Min. 72. Șut al lui Luchin, fără rezultat.

Min. 70. Tamaș vede cartonașul galben.

În continuare Albania conduce cu 1-0 România.

GRUPA B: Rusia - Andorra 6-0 (min. 81), Irlanda - Armenia 2-1 (min. 84), Macedonia - Slovacia 1-1 (min. 85). CLASAMENT: 1. Rusia 23p, 2. Irlanda 21p, 3. Armenia 17p, 4. Slovacia 15p.

Min. 67. Schimbare la Albania: iese Bakaj, intră Hyka.

GRUPA I: Lituania - Cehia 0-2 (min. 35), Spania - Scoția 1-0 (min. 38).

Reveniţi în cărţile calificării după succesul Spaniei în Cehia, scoţienii au o singură variantă pentru a prinde locul de play-off: să bată campioana mondială şi europeană la ea acasă. În caz contrar, britanicii se vor ruga ca Lituania să pună beţe-n roate Cehiei.

Clasament înaintea meciurilor de azi:
1. SPANIA 7 7 0 0 23-5 21
2. Scoţia 7 3 2 2 8-7 11
3. Cehia 7 3 1 3 8-7 10
4. Lituania 7 1 2 4 3-9 5
5. Liechtenstein 8 1 1 6 3-17 4

Min. 64. Mutu șutează, însă balonul trece pe lângă poartă.

Min. 63. Schimbare la România: iese Nicoliță, intră Torhe.

GRUPA A: Kazakstan - Austria 0-0 (final), Germania - Belgia 3-1 (final), Turcia - Azerbaidjan 1-0 (final).

CLASAMENT FINAL: 1. GERMANIA 30p (calificată direct), 2. Turcia 18p (în baraj), 3. Belgia 15p, 4. Austria 12p, 5. Azerbaidjan 7p, 6. Kazakstan 4p.

Min. 60. Mutu execută o lovitură liberă.

Min. 59. Roshi șutează pe lângă poartă.

GRUPA F: Georgia - Grecia 1-2 (final), Croația - Letonia 2-0 (final), Malta - Israel 0-2 (final).

CLASAMENT FINAL: 1. GRECIA 24P (calificată direct), 2. Croația 22p (merge în baraj), 3. Israel 16p, 4. Letonia 11p, 5. Georgia 10p, 6. Malta 1p.

Min. 56. Nicoliță îl faultează pe Lila și vede cartonașul galben.

Min. 52. Șut al lui Goian din lovitură liberă.

Au început și meciurile din grupa C: Italia - Irlanda de Nord 1-0 (min. 25) și Slovenia - Serbia 0-0 (min. 24).

Dacă Serbia nu câştigă astăzi în Slovenia, estonienii vor juca în play-off, performanţă greu de imaginat la startul meciurilor din Grupa C. Viitoarea noastră adversară în cursa pentru CM 2014 are avantajul „directelor" cu Serbia în caz de egalitate de puncte (balticii au câştigat la Belgrad şi au remizat pe teren propriu).

6. I-le Feroe 10 1 1 8 6-26 4

Min. 49. Schimbare la România: iese Marica, intră Stancu.

B: Rusia - Andorra 5-0 (min. 60), Irlanda - Armenia 2-1 (min. 62), Macedonia - Slovacia 0-1 (min. 61). CLASAMENT: 1. Rusia 23p, 2. Irlanda 21p, 3. Armenia 17p, 4. Slovacia 17p.

Min. 46. Schimbare la Albania. Intră Januzi, iese Bogdani.

ALBANIA - ROMÂNIA 1-0. S-A RELUAT PARTIDA.

A început meciul Franța - Bosnia. Este minutul 4. 0-0.

Iată situația în celelalte grupe:

A: Kazakstan - Austria 0-0 (final), Germania - Belgia 3-1 (min. 85), Turcia - Azerbaidjan 1-0 (min. 85). CLASAMENT: 1. Germania 30p, 2. Turcia 18p, 3. Belgia 15p.

B: Rusia - Andorra 4-0 (pauză), Irlanda - Armenia 1-0 (pauză), Macedonia - Slovacia 0-0 (pauză). CLASAMENT: 1. Rusia 23p, 2. Irlanda 21p, 3. Armenia 17p.

E: Ungaria - Finlanda 0-0 (min. 35), Moldova - San Marino 1-0 (min. 35), Suedia - Olanda 1-0 (min. 20). CLASAMENT: 1. Olanda 27p, 2, Suedia 24p, 3. Ungaria 19p.

F: Croația - Letonia 2-0 (min. 80), Georgia - Grecia 1-1 (min. 80), Malta - Israel 0-1 (min. 80). CLASAMENT: 1. Grecia 22p, 2. Croația 22p, 3. Israel 16p

G: Bulgaria - Țara Galilor 0-0 (min. 35), Elveția - Muntenegru 0-0 (min. 20). CLASAMENT: 1. Anglia 18p, 2. Muntenegru 13p, 3. Elveția 9p.

H: Danemarca - Portugalia 1-0 (min. 22), Norvegia - Cipru 1-0 (min. 19). CLASAMENT: 1. Danemarca 19p, 2. Portugalia 16p, 3. Norvegia 16p.

PAUZĂ ÎN MECIUL ALBANIA - ROMÂNIA. ESTE 1-0 PENTRU GAZDE. ROMÂNIA A JUCAT SLAB, ALBANEZII AVÂND ALTE DOUĂ MARI OCAZII DE GOL/

Min. 45. Mutu încearcă să surprindă apărarea adversă. Se arată două minute de prelungire.

Grupa A: Belgia a marcat golul onoarei în Germania, dar dacă Turcia câștigă cu Azerbaidjan va pierde locul 2.

Grupa H: Danemarca - Portugalia 1-0 (min. 24), Norvegia - Cipru 1-0 (min. 27).

Clasament: 1. Danemarca 19p, 2. Portugalia 16p, 3. Norvegia 16p.

Min. 39. Șut al lui Roshi pe lângă poarta lui Lung.

Grupa F: Grecia a egalat (1-1) în Georgia.

Min. 38. România atacă. Marica a șutat, dar era în ofsaid. Golul nu este acordat.

Grupa E: Suedia - Olanda 1-0 (Kallstrom, min. 14, din lovitură liberă). Nordicii își consolidează locul 2. Au 24 de puncte, iar Ungaria e pe 3, cu 19p.

Grupa B: Rusia - Andorra 4-0 (la pauză).

Min. 33. Bogdani îl vede pe Lung ieșit din poartă, șutează, portarul nostru respinge la Salihi, care ratează cu poarta goală! Imensă ocazie pentru Albania.

În grupa F, Croația - Letonia 2-0 (min. 74), Malta - Israel 0-1 (min. 73) și Georgia - Grecia 1-0 (min. 74).

Clasament în acest moment: 1. Croația 22p, 2. Grecia 21p, 3. Israel 16p, 4. Georgia 13p, 5. Letonia 11p, 6. Malta 1p.

Min. 26. Albania are o nouă ocazie de gol. Roshi șutează periculos.

Min. 24. GOL, ALBANIA. Bakaj a trimis în careu, din corner, și SALIHI a înscris! Lung a fost surprins.

Min. 20. Lila e din nou în ofsaid.

În grupa A, Turcia a marcat în meciul cu Azerbaidjan. Golul a fost reușit de Burak Yilmaz (min. 60). Turcia a trecut pe locul 2 în grupă. Belgia e condusă cu 3-0 în Germania, liderul autoritar al acestei grupe.

Min. 18. Cana îl faultează pe Marica. Lovitura liberă executată de Mutu rămâne fără rezultat.

În grupa B, liderul autoritar Rusia conduce cu 3-0 pe Andorra.

Min. 17. Șut periculos al lui Lila.

Min. 16. Atac al Albaniei. Salihi este surprins în ofsaid.

Min. 12. Mutu și Marica s-au accidentat. Primul a avut nevoie de îngrijiri.

S-a dat startul și în partida Bulgaria - Țara Galilor (0-0) - grupa G. Aici situația e clară: Anglia a câștigat grupa, cu 18 puncte. Pe 2 este Muntenegru (12p). Pe 3 e Elveția (8p).

Min. 9. Latovlevici (foto) șutează la poarta Albaniei.

În grupa E, au început meciurile Ungaria - Finlanda (0-0) și Moldova - San Marino (0-0). Partida Suedia - Olanda va debuta la 21.15.

Clasament: 1. Olanda 27p, 2. Suedia 21p, 3. Ungaria 18p, 4. Finlanda 9p.

În grupa A, Germania conduce cu 3-0 în fața Belgiei. Meciul Kazakstan - Austria s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Reamintim că nici România, nici Albania nu mai au șanse să se califice la Euro 2012 sau să joacă în meciurile de baraj.

Min. 3. România a beneficiat de o lovitură liberă după un fault asupra lui Nicoliță.

ORA 21.00. A început meciul la Tirana. La Cluj, Kuban a câștigat cu 4-0 (rezultat final).

ORA 20.58. În grupa B, Rusia - Andorra 1-0. Rușii ocupă primul loc, cu 20 de puncte. În celelalte două partide ale grupei, Macedonia - Slovacia și Irlanda - Armenia, este 0-0.

ORA 20.55. La intrarea pe stadion s-au împărțit foi cu imnul de stat al celor două echipe. Acum s-a intonat imnul României.

ORA 20.40. La Tirana vremea este caldă - sunt 20 de grade Celsius. Pe stadionul ”Qemal Stafa” sunt circa 3.000 de spectatori, inclusiv 30 de români veniți cu Fan Club-ul României.

ORA 20.35. Germania are 2-0. A marcat Schurrle (min. 33). Belgia riscă să piardă locul 2 în grupa A.

ORA 20.32. Germania a marcat în meciul cu Belgia, prin Ozil. Este 1-0.

ORA 20.28.Cei care au realizat programul de meci care va fi oferit în această seară cumpărătorilor de bilete la Albania - România au dat dovadă de un amatorism incredibil!

În lotul de 23 de fotbalişti care ar fi la dispoziţia selecţionerului Victor Piţurcă se regăsesc jucători care au renunţat de ani buni la fotbal, cazul Contra şi al lui Florentin Petre, fotbalişti retraşi de la echipa naţională, Chivu, Rădoi, sau oameni care nu au fost chemaţi niciodată de lot de Piţurcă: Dănănae, Florescu, Roman, Deac sau Bilaşco. Mai mult, între românii veniţi la Tirana s-ar afla şi Mihai Neşu, românul paralizat acum cinci luni la un antrenament al formaţiei FC Utrecht, conform gsp.

ARTICOLUL COMPLET ÎL GĂSIȚI AICI

ORA 20.20. În grupa F, Israel conduce cu 1-0 în Malta. A înscris Rafaelov (min. 11). Georgia are un avantaj de un gol în fața Greciei, 1-0. Autorul golului: Targamdze (min. 19).

ORA 20.15. IATĂ ECHIPELE DE START LA MECIUL ALBANIA - ROMÂNIA:

ALBANIA: Ujkani - Dallku, Teli, Lorik Cana, Lila - Bakaj, Lala, Lilaj, Roshi - Salihi, Bogdani

Rezerve: Hidi, Veliu, Sallaj, Januzi, Lika, Muzaka, Hyka

ROMÂNIA: Lung - Luchin, Tamaş, Goian, Latovlevici - Lazăr, Bourceanu, Cociş - Nicoliţă, Marica, Mutu

Rezerve: Bălgrădean, Măţel, Găman, Ad. Cristea, Torje, B. Stancu, Gigel Bucur

Claude Makelele (stânga), în duel cu Bănel Nicoliţă

ORA 20.10. La ora 20.00 au început cele două meciuri din grupa A în urma cărora se va decide ocupanta locului 2: Germania - Belgia și Turcia Azerbaidjan. Germania ocupă primul loc, cu 27 de puncte, fiind urmată de Belgia (15p) și Turcia (14p). Austria e pe 4, cu 12 puncte în acest moment.

Tot la ora 20.00 au debutat și partidele din grupa F: Croația - Letonia, Malta - Israel și Georgia - Grecia.

Clasament: 1. Grecia 21p, 2. Croația 19p, 3. Israel 13p, 4. Letonia 11p.

ORA 20.00. La această oră se dispută meciul Kazakstan - Austria, în grupa A. Este 0-0 la pauză. Cele două echipe sunt ieșite din lupta pentru calificarea la Euro 2012.

ORA 19.55.Jucătorii lui Victor Piţurcă au venit plictisiţi în Albania, unde astăzi joacă ultimul meci din actualele preliminarii, partidă fără nicio miză.

Încă de când au pus piciorul pe tărâm albanez, duminică seară, tricolorii au arătat ca nişte turişti veniţi forţaţi de părinţi în vacanţă. Au ieşit, pe rând, în grupuleţe de doar două-trei persoane, fără chef de vorbă şi s-au grăbit să meargă spre autocar, de unde au plecat la hotel pentru odihnă. Nici ieri-dimineaţă n-au apărut prea revigoraţi. Agale, au păşit pe stadionul „Qemal Stafa", unde astăzi vor da piept cu „vulturii" albanezi.

ARTICOLUL INTEGRAL ÎL PUTEȚI CITI AICI

Obiectivul lui Piţurcă  este calificarea  la Euro 2016

ORA 19.50. Franța are 2-0 în meciul cu România din preliminarii CE U21. Riviere a marcat din nou (min. 43).

ORA 19.45. Înaintea egalului de anul trecut, începând din 1950 și până în 2007, România a avut opt victorii la rând în fața Albaniei, unele dintre ele la diferențe categorice: 6-0 în 1950, 6-1 în 2007, 5-1 în 1987, 4-1 în 1973, 3-0 în 1988.

La Cluj, Kuban conduce cu 2-0 în amicalul cu ”U”.

ORA 19.30. Primul meci dintre România și Albania s-a disputat în 13 octombrie 1946, adică acum aproximativ 65 de ani. Naționala noastră a fost învinsă atunci cu 1-0. Ultima partidă a avut loc în 3 septembrie 2010 și s-a încheiat la egalitate, 1-1.

ORA 19.25. Kuban a înscris primul gol la Cluj, prin Vladislav Kulik. Și Franța a deschis scorul în meciul cu România din preliminariile CE U21. A marcat Riviere, în minutul 16.

19.15. La această oră, în preliminariile Campionatului European Under 21 se dispută meciul România - Franța. Cele două echipe sunt la egalitate, 0-0. În urmă cu câteva minute, la Cluj a început primul meci pe noul stadion ”Ion Moina”. ”U” Cluj și Kuban sunt la egalitate, 0-0.

UPDATE Ora 17.40. Microbiştii români au sperat ca măcar azi, în ziua meciului cu Albania, să se rezolve cumva problema transmisiunii în direct a partidei de la Tirana. În zadar, însă. Albanezii au mai scăzut din preţul cerut iniţial, numai că nicio televiziune de la noi n-a fost interesată să cheltuie câteva zeci de mii de euro pentru un meci fără miză şi care n-ar fi adus nici multă publicitate.

Există însă o posibilitate de a urmări meciul în direct, prin intermediul internetului. Accesaţi siteul http://soccerjumbo-master.blogspot.com/2009/08/channel-5.html şi îi veţi putea vedea pe tricolori în ultimul meci al campaniei de calificare pentru Euro 2012.

Televiziunea din Albania a cerut în primă fază 50.000 de euro pentru a ceda drepturile de retransmisie, dar n-a avut niciun doritor. Astăzi, cu o zi înaintea meciului, albanezii şi-au redus considerabil pretenţiile, dar chiar şi aşa nu a existat nicio ofertă. Digi Sport transmite Franţa-Bosnia şi amicalul dintre "U" Cluj şi Kuban Krasnodar, în timp ce TVR 1, post care transmite în mod tradiţional meciurile primei reprezentative, are în program două episoade din serialul "Anatomia lui Grey".

Ultimul meci netelevizat al naţionalei a fost acel 1-0 din Azerbaidjan, disputat în aprilie 1999, în preliminariile Euro 2000.

Meciul Albania - România va fi însă transmis în direct de postul Radio România Actualităţi.Totuşi, nu este exclus ca pe ultima sută de metri o televiziune să achiziţoneze până la urmă drepturile.

Rămâi pe www.adevarul.ro pentru a afla dacă partida de mâine va fi sau nu transmisă la televizor.