România, ghinion curat: Naţionala a picat într-o grupă infernală la Liga Naţiunilor! Vom întâlni echipa nedorită de FRF
0Prima reprezentativă a aflat cu cine se va duela în ediţia inaugurală a competiţiei pe care a gândit-o UEFA pentru a înlocui meciurile amicale.
Tragerea la sorţi de la SwissTech Convention Center din Lausanne a fost cu ghinion pentru tricolori.
Aflată în al treilea eşalon valoric al Ligii Naţiunilor, dar totuşi în urna capilor de serie în această divizie, România va avea o grupă complicată în care va întâlni Serbia, adică naţionala pe care şefii Federaţiei Române de Fotbal n-au dorit-o înainte de a pleca spre Lausanne.
Iată componenţa grupelor din Seria C a Ligii Naţiunilor:
Seria C, Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel
Seria C, Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia
Seria C, Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru
Seria C, Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania
Programul Ligii Naţiunilor
Etapa 1: 6–8 septembrie 2018
Etapa 2: 9–11 septembrie 2018
Etapa 3: 11–13 octombrie 2018
Etapa 4: 14–16 octombrie 2018
Etapa 5: 15–17 noiembrie 2018
Etapa 6: 18–20 noiembrie 2018
Cum se joacă Liga Naţiunilor şi cum va înfluenţa Euro 2020
*Câştigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediţiei următoare din Liga Naţiunilor, ultimele clasate retrogradând în seria inferioară.
*Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorţi pentru preliminariile Euro 2020. Cele şase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanţelor din grupele Ligii Naţiunilor. În seria României, câştigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorţi a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică.
*Preliminariile Euro 2020 se desfăşoară în perioada martie-noiembrie 2019.
*Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Naţiunilor, care nu s-au calificat deja la Euro 2020 prin intermediul preliminariilor, merg în play-off-ul Ligii Naţiunilor (martie 2020).
*Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la Euro 2020.
Componenţa tuturor grupelor la Liga Naţiunilor
Seria A, Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda
Seria A, Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda
Seria A, Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia
Seria A, Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia
Seria B, Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia
Seria B, Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia
Seria B, Grupa 3: Austria, Bosnia, Irlanda de Nord
Seria B, Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca
Seria C, Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel
Seria C, Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia
Seria C, Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru
Seria C, Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania
Seria D, Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra
Seria D, Grupa 2: Belarus, Luxemburg, Moldova, San Marino
Seria D, Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo
Seria D, Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar