România - Finlanda 1-1. Primele reacţii după un egal scos în prelungiri, cu un gol care ne-a salvat de ruşine

0
Lucian Sânmărtean FOTO Răzvan Păsărică

România a egalat în prelungiri Finlanda şi are nevoie de o victorie în Feroe, duminică, pentru a merge direct la EURO.

România - Finlanda 1-1, după un meci la finalul căruia trebuie să mulţumim arbitrului că nu le-a dat nordicilor un penalty binemeritat în minutul 72, la un fault comis de Chiricheş.

Tricolorii au egalat în prelungirile partidei prin Hoban, la câteva minute după ce suporterii au început să scandeze "Demisia! Demisia!".

Ovidiu Hoban: Din păcate, cred că meritam mai mult. Îmi pare rău că nu am reuşit să mulţumim aceşti suporteri, nu am fost atenţi la finalizare. Bine că am luat un punct şi păstrăm şanse la calificare. Suporterii aveau dreptul să fie nemulţumiţi, ei plătesc bilet. E cel mai important gol al meu.

Claudiu Keşeru: Singurul lucru bun este că suntem în continuare la mâna noastră

Moisander, Finlanda: România a fost foarte bună la început, a pus multă presiune pe noi. Am jucat mai bine în repriza a doua, cred că am avut şi un penalty Până la urmă, e un rezultat echitabil. Am jucat în faţa unei ehcipe mari. Înţeleg că e puţină dezamăgire pentru România, dar cred că se va califica.

Iordănescu, bulversat după meci: Nu mă aşteptam la aşa ceva