România debutează la Jocurile Olimpice cu un meci exotic: Programul complet al tricolorilor

România debutează la Jocurile Olimpice cu un meci exotic: Programul complet al tricolorilor

George Puşcaş

Naţionala olimpică, pregătită de Mirel Rădoi, a fost plasată în grupa B şi a evitat forţe ale fotbalului mondial, precum Brazilia, Argentina sau Spania.

România îşi va începe parcursul la turneul olimpic la data de 22 iulie. Apoi, tricolorii vor juca, o dată la trei zile. La finalul fazei grupelor, primele două clasate din fiecare serie vor obţine biletele pentru sferturi.

Grupa B, programul complet

Prima etapă (oraşul gazdă: Kashima)

22 iulie: Noua Zeelanda - Coreea de Sud
22 iulie: Honduras - România

Etapa a doua (oraşul gazdă: Kashima)

25 iulie: Noua Zeelanda - Honduras
25 iulie: România - Coreea de Sud

Etapa a treia

28 iulie: România - Noua Zeelanda (Sapporo)
28 iulie: Honduras - Coreea de Sud (Yokohama)

Dacă va ajunge în sferturi, România va întâlni, în funcţie de locurile ocupate în clasament, o naţională venită din grupa A din care fac parte Japonia, Africa de Sud, Mexic şi Franţa.

Ce jucători se află în lotul lărgit al lui Mirel Rădoi
 
*Portari: Ionuţ Radu (Inter/Italia), Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgovişte), Cătălin Căbuz (FC Viitorul)
 
*Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj), Alexandru Paşcanu (SD Ponferradina/Spania), Raul Opruţ (FC Hermannstadt), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Ştefan Vlădoiu (Universitatea Craiova), Denis Ciobotariu (CFR Cluj), Radu Drăguşin (Juventus/Italia), Silviu Balaure (Astra), Constantin Dima (Desna/Ucraina), Denis Haruţ (FCSB), Andrei Raţiu (Villarreal/Spania), Ricardo Grigore (Dinamo Bucureşti), Radu Boboc (FC Viitorul), Andrei Chindriş (Botoşani), Adrian Rus (Mol Vidi/Ungaria), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Vlad Chiricheş (Sassuolo/Italia), Ionuţ Nedelcearu (AEK Atena/Grecia), Mihai Velisar (Gaz Metan Mediaş), Florin Ştefan (Sepsi OSK)
 
*Mijlocaşi: Răzvan Marin (Cagliari/Italia), Dragoş Nedelcu (FCSB), Tudor Băluţă (Dinamo Kiev/Ucraina), Marco Dulca (Chindia Târgovişte), Alexandru Măţan (Columbus Crew/SUA), Alexandru Chipciu (CFR Cluj), Valentin Costache (CFR Cluj), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova), Vlad Dragomir (Virtus Entella/Italia), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoţia), Ronaldo Deaconu (Gaz Metan Mediaş), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Florinel Coman (FCSB), Dennis Man (Parma/Italia), Răzvan Oaidă (FCSB), Olimpiu Moruţan (FCSB), Marius Marin (AC Pisa/Italia), Valentin Mihăilă (Parma/Italia), Darius Olaru (FCSB), George Cîmpanu (Universitatea Craiova), Răzvan Andronic (Academica Clinceni), George Merloi (Astra Giurgiu), Cristian Ganea (Aris Salonic/Grecia), Octavian Popescu (FCSB), Ovidiu Perianu (FCSB), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova), Mihai Dobre (Dijon/Franţa)
 
*Atacanţi: George Puşcaş (Reading/Anglia), Constantin Budescu (FC Damac/Arabia Saudită), George Ganea (FC Viitorul), Robert Moldoveanu (Dinamo Bucureşti), Andrei Ivan (Universitatea Craiova), Denis Alibec (Kayserispor/Turcia), Denis Drăguş (Crotone/Italia), Adrian Petre (UTA Arad), Louis Munteanu (ACF Fiorentina/Italia)

TOATE GRUPELE TURNEULUI DE FOTBAL LA JOCURILE OLIMPICE

Grupa A
Japonia
Africa de Sud
Mexic
Franţa

Grupa B
Noua Zeelanda
Coreea de Sud
Honduras
România

Grupa C
Egipt
Spania
Argentina
Australia

Grupa D
Brazilia
Germania
Coasta de Fildeş
Arabia Saudită

CALENDARUL COMPLET AL TURNEULUI DE FOTBAL
 
*Etapa 1 – 22 iulie 2021
 
*Etapa 2 – 25 iulie 2021
 
*Etapa 3 – 28 iulie 2021
 
*Sferturi – 31 iulie 2021
 
*Semifinale – 3 august 2021
 
*Finala mică – 6 august 2021
 
*Finala – 7 august 2021

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările