România, debut trist în Liga Naţiunilor: În ce decor se va disputa meciul din această seară cu Muntenegru, la Ploieşti
0Tricolorii vor juca în prima etapă pe teren propriu, înaintea deplasării de luni, în Serbia, însă nu se vor bucura de susţinerea fanilor.
România va întâlni Muntenegru pe stadionul „Ilie Oană“ din Ploieşti (ora 21.45, Pro TV). Tribunele vor fi însă goale, având în vedere că partida se va disputa cu porţile închise.
România a primit această pedeapsă din partea UEFA după incidentele din meciul cu Grecia de pe „Arena Naţională“ în preliminariile pentru Euro 2016. Tricolorii nu vor beneficia de susţinerea publicului, dar au scăpat şi de cel mai periculos jucător al celor de la Muntenegru.
Vorbim despre Stefan Jovetici (Monaco), cel care e accidentat. La ultima confruntare dintre cele două naţionale, în preliminariile pentru Mondialul din 2018, Jovetici a marcat golul victoriei Muntenegrenilor contra României (1-0). El înscrisese şi în partida de la Cluj, încheiată la egalitate, scor 1-1.
Lotul convocat de Cosmin Contra
Portari: Tătăruşanu (Nantes), Pantilimon (Nottingham Forest), Fl. Niţă (Sparta Praga)
Fundaşi: R. Benzar (FCSB), Cr. Manea (CFR Cluj), Săpunaru (Kayserispor), Chiricheş (Napoli), Bălaşa (FCSB), Toşca (PAOK Salonic), Bancu (U Craiova)
Mijlocaşi: R. Marin (Standard Liege), Pintilii (FCSB), Băluţă (Viitorul), Stoian (Crotone), Anton (Krylia Sovetov), Chipciu (Sparta Praga), Rotariu (AZ Alkmaar), Stanciu (Sparta Praga), Bicfalvi (FC Ural), Budescu (Al-Shabab), Maxim (Mainz), Mitriţă (U Craiova)
Atacanţi: Keşeru (Ludogoreţ), Ţucudean (CFR Cluj), Drăguş (Viitorul)
Componenţa tuturor grupelor la Liga Naţiunilor
Liga A, Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda
Liga A, Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda
Liga A, Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia
Liga A, Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia
Liga B, Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia
Liga B, Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia
Liga B, Grupa 3: Austria, Bosnia, Irlanda de Nord
Liga B, Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca
Liga C, Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel
Liga C, Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia
Liga C, Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru
Liga C, Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania
Liga D, Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra
Liga D, Grupa 2: Belarus, Luxemburg, Moldova, San Marino
Liga D, Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo
Liga D, Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar
Prima etapă, program
Joi
Liga A: Germania – Franţa 0-0
Liga B: Cehia – Ucraina 1-2
Liga B: Ţara Galilor – Irlanda 4-1
Liga C: Slovenia – Bulgaria 1-2
Liga C: Norvegia – Cipru 2-0
Liga D: Kazahstan – Georgia 0-2
Liga D: Armenia – Liechtenstein 2-1
Liga D: Letonia – Andorra 0-0
Liga D: Gibraltar –Macedonia 0-2
Vineri
Liga A: Italia – Polonia 21.45
Liga B: Turcia – Rusia 21.45
Liga C: Albania – Israel 21.45
Liga C: Lituania – Serbia 21.45
Liga C: România – Muntenegru 21.45
Liga D: Azerbaidjan- Kosovo 19.00
Liga D: Insulele Feroe – Malta 21.45
Sâmbătă
Liga A: Elveţia – Islanda 19.00
Liga A: Anglia – Spania 21.45
Liga B: Irlanda de Nord – Bosnia 16.00
Liga C: Finlanda – Ungaria 19.00
Liga C: Estonia – Grecia 21.45
Liga D: Belarus – San Marino 19.00
Liga D: Luxemburg – Moldova 21.45