Româncele sunt pe val la Budapesta: Begu, victorie fără emoţii. Ce urmează pentru Irina şi Sorana în sferturi

0

La o zi după ce Sorana Cîrstea (108 WTA) a trecut în minimum de seturi de Krunici (57 WTA), Irina Begu (72 WTA) a învins şi ea o adversară mai bine clasată.

Irina Begu a dominat duelul cu Rodina (71 WTA), câştigând cu 6-2, 6-3. În primul set, echilibrul s-a rupt în cel de-al treilea game, atunci când Begu a izbutit break-ul. Mai departe, românca s-a distanţat la 5-2 şi apoi a valorificat a doua minge de set pentru 6-2.

Setul doi a fost controlat la fel de clar de Begu, care a condus cu 4-0, înainte de a câştiga cu 6-3.

În sferturi, Begu va juca fie cu Vondrousova (81 WTA), fie cu Blinkova (105 WTA). Adversara Soranei Cîrstea e stabilită deja: Potapova (87 WTA).