Româncele, distruse la Cluj: naţionala feminină de fotbal a ratat calificarea la Euro 2017 în mod dramatic

0

Elevele lui Mirel Albon au ajuns la baraj din cauza unui gol mai puţin marcat faţă de Rusia, iar în „dubla“ cu Portugalia au suferit o eliminare dureroasă.

După acel 0-0, vineri, la Lisabona, meci în care gazdele au ratat şi un penalty în minutul 11, România şi Portugalia s-au întâlnit pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu“ din Cluj.

Manşa decisivă a fost, din nou, echilibrată, iar după finalul celor 90 de minute, cele două echipe s-au aflat tot la egalitate, 0-0.

Din păcate, Portugalia a tranşat calificarea la ultima fază din prima repriză a prelungirilor. Apărarea României a fost depăşită la o fază iniţiată de pe dreapta, balonul a fost centrat în careu, iar Andreia Norton a punctat din apropierea punctului cu var, deşi mingea a fost aproape de a fi respinsă de pe linia porţii.

Din acest moment, România avea nevoie de două goluri pentru a merge, în premieră, la Campionatul European. Rus a readus speranţele în tabăra tricolorelor, atunci când a egalat, în minutul 111.

Din păcate, s-a terminat 1-1, iar Portugalia s-a calificat la Euro 2017.