Roger Federer s-a calificat în finala Australian Open. Veteranul este pentru a 28-a oară într-o finală de Grand Slam

0

Roger Federer, locul 17 ATP, l-a învins, cu scorul de 7-5, 6-3, 1-6, 4-6, 6-3, pe compatriotul său Stan Wawrinka, 4 ATP, calificându-se pentru a şasea oară în finala Australian Open.

Federer va juca a 28-a finală de Grand Slam, precedenta fiind în 2015, la US Open. Fostul lider ATP s-a impus după un meci care a durat trei ore şi patru minute. Aceasta a fost a 19-a victorie a lui în 22 de partide jucate cu Wawrinka.

În ultimul act, Roger Federer, de patru ori câştigător la Melbourne Park, îl va întâlni pe învingătorul dintre spaniolul Rafael Nadal, locul 9 ATP, şi bulgarul Grigor Dimitrov, locul 15 ATP, partidă care va avea loc vineri.

De asemenea, Serena Williams, cap de serie numărul 2 şi locul 2 WTA, s-a calificat, joi, în finală la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, şi o va întâlni pe sora sa Venus. Serena Williams a învins-o, în semifinale, cu scorul de 6-2, 6-1, după 50 de minute, pe Mirjana Lucici-Baroni (Croaţia), poziţia 79 în ierarhia mondială. În prima semifinală, Venus Williams (SUA), favorită 13 şi locul 17 WTA, a trecut, cu scorul de 6-7 (3), 6-2, 6-3, de compatrioata sa CoCo Vandeweghe, poziţia 35 în clasamentul mondial.

Surorile Williams s-au mai întâlnit în finală la Melbourne în 2003, atunci Serena impunându-se cu scorul de 7-6 (4), 3-6, 6-4. Cele două se vor întâlni pentru a noua oară într-o finală de Grand Slam.