Roger Federer, eliminat de la Wimbledon după un meci cum rar se poate vedea pe terenul de tenis

Roger Federer

Roger Federer a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon şi nu va putea să îşi apere trofeul.

Ştiri pe aceeaşi temă

Federer, regele absolut de pe iarba londoneză, a fost învins de sud-africanul Kevin Anderson, după un meci care a durat patru ore şi 17 minute.

Elveţianul a câştigat primele două seturi, scor 6-2, 7-6 şi a avut minge de meci în cel de-al treilea.

Anderson a revenit însă incredibil şi s-a impus cu 7-5, apoi a luat şi setul al patrulea cu 6-4. În decisiv, s-a mers cap la cap pănî la 11-11, după care sud-africanul a punctat pentru cea mai importantă victorie din cariera lui, învingând cu 13-11.