Rezultatele serii în Liga I: Steaua - FC Voluntari 3-1 şi Astra - FC Botoşani 1-0

0

Steaua Bucureşti a învins-o pe nou-promovata FC Voluntari cu scorul de 3-1, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I. De asemenea, Astra Giurgiu a câştigat cu 1-0 disputa cu o altă echipă care a reprezentat România în cupele europene, FC Botoşani.

Campioana s-a impus prin golurile marcate de Hamroun (8), Chipciu (44) şi Stanciu (66 — penalty), respectiv Goossens (69 — penalty).

Olandezul Goossens a marcat primul său gol pentru echipa din Voluntari, grupare aflată la primul meci având pe bancă cuplul de antrenori Mircea Rădulescu (74 de ani) - Daniel Pancu (38 de ani).

De asemenea, Astra Giurgiu a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci în care oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 13. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Alibec, în minutul 15, din penalty.