Real - Atlético: 4-1. Echipa lui Cristiano Ronaldo a câştigat trofeul Champions League în a doua repriză de prelungiri

0
Trofeul Champions League FOTO AFP

Real Madrid s-a impus în ultimul act al Champions League, după ce a câştigat finala cu 4-1 în reprizele de prelungiri. Pe tabela marcatorilor şi-au trecut numele Diego Godin pentru Atlético şi Sergio Ramos, Marcelo şi Cristiano Ronaldo pentru Real Madrid.

Echipa lui Carlo Ancelotti a câştigat cea mai importantă competiţie intercluburi, impunându-se cu 4-1. Cu toate că Atlético Madrid a deschis scorul în minutul 36, prin Diego Godin, după o gafă majoră a lui Iker Casillas şi a condus până la finalul meciului, Sergio Ramos a egalat norocos în prelungiri (90+3'), astfel încât s-a ajuns în reprizele suplimentare.

Din acel moment a fost o chestiune de timp până Real a preluat controlul jocului, Gareth Bale a majorat scorul de 2-1 (111'), Marcelo a înscris pentru 3-1 (118'), iar Cristiano Ronaldo a închis tabela printr-un penalti transformat (121').

FINAL Real Madrid câştigă Champions League!

Min. 121' GOL! Cristiano Ronaldo transformă un penalti. Real - Atlético: 4-1.

Min. 118 GOL! Real Madrid majorează scorul şi îşi adjudecă troful, după reuşita lui Marcelo. Real - Atlético: 3-1.

Min. 111 GOL! Bale înscrie, Real - Atlético: 2-1.

Min. 109 Modrici ratează ocazia egalării pentru Real Madrid.

Min. 105 Atlético Madrid execută un corner, dar mingea e îndepărtată de careul lui Real.

Min. 101 Gabi vede un „galben“, Real primeşte o lovitură liberă, Cristiano Ronaldo execută cu dreptul şi mingea nu trece de zidul adversarilor.

Încep reprizele de prelungiri.

Min. 90+3' GOL! Real Madrid egalizează după o lovitură cu capul a lui Sergio Ramos. Real - Atlético: 1-1.

Min. 90 Se arată cinci minute de prelungiri.

Min. 87 Koke este penalizat cu un cartonaş galben.

Min. 83 Luis iese, Aldeirwelreld intră.

Min. 79 Iese Benzema, intră Morata.

Min. 78 Acelaşi Bale şutează cu stângul pe lângă poartă.

Min. 73 Bale şutează puţin pe lângă poarta lui Courtois.

Min. 66 Atlético Madrid efectuează a doua schimbare: iese Raul Garcia şi intră Jose Sosa.

Min. 62 Cristiano Ronaldo ratează şansa egalării.

Min. 59 Dublă schimbare la Real Madrid: ies Coentrao şo Khedira, intră Isco şi Marcelo.

Min. 57 Adrián López şutează puternic, dar mingea trece pe lângă poarta apărată de Casillas.

Min. 54 Miranda vede cartonaşul galben Cristiano Ronaldo şutează de la 23 de metri, dar Curtois intervine spectaculos şi evită egalarea. Faza nu se termină, mingea ajunge din nou la portughez, care şutează de această dată pe lângă poartă. CR7 încearcă a treia oară, dar centrează cu capul din nou pe lângă Curtois.

Min. 51 Raul Garcia ratează ocazia de majora scorul, după ce şutează deasupra porţii lui Real Madrid.

A început a doua repriză.

PAUZĂ! Real - Atlético Madrid: 0-1 (Diego Godin 36').

Min. 45+1 Khedira primeşte un cartonaş galben după un fault la David Villa.

Min. 36 GOL! Atlético Madrid deschide scorul prin Diego Godin, după o gafă majoră a lui Iker Casillas. Real - Atlético Madrid: 0-1.

Min. 32 Bale ratează cea mai mare ocazie de până acum, trimiţând mingea pe lângă poarta lui Courtois.

Min. 28 Cristiano Ronaldo şutează direct în braţele lui Courtois.

Min. 27 Raul Gargia şi Sergio Ramos primesc cartonaşul galben, primul după un fault la Di Mario şi al doilea pentru proteste.

Min. 26 Sergio Ramos salvează o fază periculoasă, respingând mingea peste poarta lui Casillas.

Min. 21 Primul moment important al meciului, mingea centrată de Carvajal este prinsă de Courtois.

Min. 16 Momente tensionate în primul sfert de oră din finala Champions League. Scorul rămâne 0-0.

Min. 12 Cristiano Ronaldo acuză dureri după un contact cu Raúl García, dar jocul continuă.

Min. 9 David Villa îl faultează pe Diego Costa şi Atlético Madrid efectuează prima schimbare. Intră Adrián López.

Min. 3 Se produce primul fault al meciului, Khedira are o intrare dură la David Villa.

A început finala Champions League, Real - Atlético Madrid.

Echipele de start

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Coentrao - Modrici, Khedira, Di María - Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo Rezerve: Diego López, Pepe, Marcelo, Arbeloa, Isco, Illaramendi, Morata. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Atlético Madrid: Courtois - Juanfran, Godín, Miranda, Filipe - Tiago, Gabi, Koke, Raúl García - Villa, Diego Costa Rezerve: Aranzubia, Alderweireld, Mario Suárez, Cristian Rodríguez, Sosa, Diego, Adrian Antrenor: Diego Simeone.