Răzvan Lucescu, demis de la El-Jaish

0
Răzvan Lucescu. FOTO: Răzvan Păsărică

Antrenorului român Răzvan Lucescu i-a fost reziliat astăzi contractul de către gruparea El-Jaish, din Qatar. Demiterea lui Lucescu Jr. vine la 24 de ore după eşecul grupării sale, pe teren propriu, în faţa liderului Lekhwiya.

Gruparea lui Lucescu Jr. (44 de ani) a pierdut miercuri cu 1-2, după ce-a evoluat în inferioritate din minutul 31, iar oaspeţii au marcat golul victoriei în minutul 85.

A fost a cincea înfrângere consecutivă a lui El-Jaish, în campionat, care rămâne totuşi pe locul 3, după 15 etape, la patru puncte în spatele adversarei de miercuri.

Demiterea tehnicianului român a fost anunţată de către club pe site-ul oficial, care i-a mulţumit lui Lucescu Jr. pentru munca şi performanţele avute într-un an şi jumătate.

Lucescu Jr. o preluase pe El-Jaish în 2012. În sezonul trecut, încheiat pe locul 3, a cucerit „Cupa Stelelor“ Qatar-ului, primul trofeu din istoria clubului, şi a dus echipa în optimile Ligii Campionilor Asiei.

Citeşte şi

Interviu cu Vasile Niculae, fostul portar al Rapidului, care munceşte în Doha: “Lucescu a făcut minuni în Qatar”

Clubul armatei din Qatar le-a declarat „război“ românilor, după ce Răzvan Lucescu a anunţat că se întoarce în Liga I