Rapid a revenit cu victorie în Liga I după şase ani. 1-0 cu Chindia

0
FOTO gsp.ro
FOTO gsp.ro

Nou-promovata Rapid Bucureşti a învins, duminică, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Chindia Târgovişte, în primul meci jucat de giuleşteni în Liga I după şase ani, anunţă gsp.ro.

Rapid, victorie cu Chindia la revenirea în Liga 1

După o primă repriză echilibrată, Rapidul a preluat iniţiativa. Daniel Niculae, preşedintele giuleştenilor, dă ca iminent transferul lui atacant, dar Adrian Bălan i-a transmis un mesaj. În minutul 57, la finalul unei acţiuni orchestrate de Crepulja, l-a învins pe Moldovan. A avut şi o doză de şansă, mingea fiind degajată în el de un apărător.

Hlistei a fost aproape să facă 2-0. În minutul 71 a şutat violent, cu stângul, din voleu, dar portarul târgoviştenilor a respins spectaculos de sub bară.

Rapid începe cu dreptul în Liga 1, iar programul le permite giuleştenilor să viseze. Urmează o deplasare pe terenul lui CS Mioveni, apoi primeşte vizita Farului şi încheie seria cu un joc la Piteşti.

Au evoluat echipele:

Rapid: H. Moldovan - Belu, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Crepulja (Dandea '90+3), Albu - Carnat (Moise '82), R. Ilie (Pănoiu '66), Hlistei (Alami '82) - Bălan. Antrenor Mihai Iosif;

Chindia: D. Moldovan - Căpuşă, Iacob, Celea, C. Dinu (Roumpoulakou '54) - Neguţ, Suciu (Corbu '74), Popadiuc, A. Şerban (Matiş '73) - Florea, D. Popa. Antrenor Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: R. Ilie '13, Bălan '62 / Căpuşă '39, C. Dinu '45, Neguţ '8, D. Popa '90+2.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei – Lucian Rusandu;