Râmnicu Vâlcea, debut cu stângul  în Liga Campionilor la handbal! Eşec categoric în meciul cu Brest

0

SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut categoric, sâmbătă, în deplasare, meciul cu Brest Bretagne Handball, scor 28-21 (12-12), în primul meci din grupa B a Ligii Campionilor.

Echipa antrenată de Florentin Pera a jucat excelent doar prima repriză şi zece minute din parteai secundă. Cu 20 de minute înainte de final, când scorul era 16-16, gazdele au marcat patru goluri la rând în mai puţin de 5 minute, iar SCM nu a mai reuşit să se aproprie, gazdele câştigând în final cu 28-21

În etapa viitoare, SCM Râmnicu Vâlcea va juca pe teren propriu, în 19 septembrie, cu Odense Handbold.

În alte două partide din grupa vâlcencelor, tot sâmbătă, CSKA şi Gyor au terminat la egalitate, 27-27, în timp ce  Odense Handbold a trecut de Borussia, 32-27. Duminică se va mai juca partida dintre Podravka – Buducnost.

Brest Bretagne – SCM Rm. Vâlcea 28-21 (12-12)

Darleux, Toft; Gullden 1, Pop-Lazic 7, Gros 8, Lassource, Loseth 2, Niakate 3, Kobylinska 1, Coatanea 3, Catani, Jaukovic, Mauny 2, Lagattu, Foppa 1, Fofana

Ciucă, Batinovic; Norgaard 3, Lopez 4, Glibko 3, Trifunovic 2, Nikolic 1, Liscevic 1, Gonzalez 1, Minevskaja, Fernandez 3, Florica, Dăscălete, Aardahl 1, Elghaoui 2, Marin

Duminică, în grupa A, va debuta şi CSM Bucureşti, pe teren propriu, cu Metz Handball (ora 17.00), celelalte partide ale rundei fiind între FTC Budapesta – Rostov, Krim Ljubljana – Vipers şi SG BBM Bietigheim – Team Esbjerg.

Meciurile din faza grupelor se vor derula până în 14 februarie 2021, când primele două clasate se vor califica în sferturile de finală. Echipele de pe locurile 3-6 vor juca play-off, pentru celelalte patru locuri disponibile, în sistem eliminatoriu, în 6-7 martie şi 13-14 martie 2021.