Raluca Olaru şi Olga Savchuk au câştigat finala de dublu a turneului de la Hobart

0

Tenismena română Raluca Olaru şi partenera ei ucraineană Olga Savchuk s-au impus, sâmbătă dimineaţa, în finala de dublu a turneului WTA de la Hobart, Australia.

Olaru (locul 64 în clasamentul WTA la dublu) şi Savchuk (58 WTA) s-au impus în trei seturi în faţa perechei canadiano-chineze Gabriela Dabrowski (38 WTA)/Zhaoxian Yang(59 WTA), cotate cu a treia şansă la câştigarea turneului.

După ce au cedat primul set cu 0-6, Olaru şi Savchuk au revenit în meci în al doilea set, câştigându-l cu 6-4, şi s-au impus în super tiebreak cu scorul de 10-5.

Olaru, în vârstă de 27 de ani, a câştigat astfel al şaselea ei turneu de dublu în circuitul WTA, respectiv al doilea împreună cu Savchuk, perechea impunându-se în 2008 în turneul din capitala uzbekă Taşkent. În urmă cu o săptămână, perechea româno-ucraineană a pierdut finala turneului de la Shenzen în faţa perechii Hlavackova/Shuai (Cehia/China).