Primul meci oficial în Liga Naţiunilor, prima dezamăgire: 0-0 cu Muntenegru şi un mare favor din partea arbitrului

0

Echipa naţională a României a jucat mai bine în repriza secundă, dar n-a reuşit să înscrie în poarta lui Petkovic. Tricolorii au evoluat în superioritate din minutul 77.

România a făcut 0-0 în meciul de la Ploieşti cu Muntenegru, prima partidă oficială din Liga Naţiunilor, competiţia nou-înfiinţată care oferă o şansă pentru calificarea la EURO 2020.

Tricolorii au fost iertaţi de penalty şi roşu în minutul 8, când Săpunaru l-a faultat în careu pe Boljevic. Cea mai periculoasă fază din prima repriză a noastră a fost incursiunea lui Chiricheş, finalizată cu şut de fundaşul lui Napoli. Din păcate, căpitanul naţionalei s-a accidentat şi a fost schimbat cu Bălaşa în minutul 31.

În partea a doua, România a început mai bine, iar şutul lui Keşeru din minutul 47 a fost respins în corner de Petkovici. Stanciu a mai încercat şi el poarta, Chipciu a fost şi el periculos o dată, dar cam atât.

Foarte puţin, ţinând cont şi de faptul că tricolorii au avut avantajul numeric din minutul 77, când Mugosa a fost eliminat.

Într-un alt meci din grupa noastră, Serbia a bătut Lituania la ea acasă cu 1-0, gol marcat de Tadic în minutul 38, din penalty. Tot Tadic a ratat un 11 metri în minutul 83.

Echipele

România: 12. Tătăruşanu – 2. Benzar, 6. Chiricheş-cpt. (5. Bălaşa, 31′), 22. Săpunaru, 11. Bancu – 8. Pintilii (15. Anton, 73′), 23. Stanciu – 7. Chipciu, 10. Maxim, 20. Mitriţă (14. Budescu, 68′) – 13. Keşeru. Selecţioner: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Niţă – 3. Toşca, 4. Manea, 9. Rotariu, 18. Stoian, 21. T. Băluţă, 17. Drăguş, 19. Ţucudean

Muntenegru: 1. Petkovic – 2. Stojkovic, 15. Savic, 22. Simic, 6. Tomasevic – 19. Scekic (7. Kosovic, 74′), 4. Vukcevic – 3. Boljevic (11. Beciraj, 80′), 20. Ivanic, 16. Jovovic – 9. Mugosa. Selecţioner: Ljubisa Tumbakovic

Rezerve: 12. Mijatovic, 13. Ljuljanovic – 5. Kopitovic, 8. Hocko, 10. Jankovic, 17. Savicevic, 18. Haksabanovic, 21. Radunovic, 23. Zoric

Programul grupei 4, seria C, din Liga Naţiunilor UEFA:

România – Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1

10 septembrie: Serbia – România, Muntenegru – Lituania (ora 21:45)

11 octombrie: Lituania – România, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)

14 octombrie: România – Serbia (Arena Naţională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

20 noiembrie: Serbia – Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45)

Despre formatul Ligii Naţiunilor:
• Câştigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediţiei următoare, ultimele clasate retrogradând în seria inferioară.

• Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorţi pentru preliminariile Euro 2020. Cele şase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanţelor din grupele Ligii Naţiunilor. În seria României, câştigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorţi a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică.

• Preliminariile Euro 2020 se desfăşoară în perioada martie-noiembrie 2019. Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Naţiunilor, care nu s-au calificat deja la Euro 2020 prin intermediul preliminariilor, merg în play-off-ul Ligii Naţiunilor (martie 2020).

• Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la Euro 2020.