Prima semifinalistă a Ligii Campionilor, decisă după un final halucinant. Rezultatul a fost întors după minutul 89

0
psg atalanta

Primul sfert de finală din acest sezon de Liga Campionilor a avut un final dramatic, câştigătoarea fiind decisă de două goluri înscrise în ultimele minute.

Formaţia Paris Saint-Germain s-a calificat, miercuri seară, la Lisabona, în semifinalele Ligii Campionilor, trecând de Atalanta, scor 2-1. PSG a revenit de la 0-1 pe final, marcând în minutele 90 şi 90+3.

Ambele echipe au mizat pe cartea atacului încă din primele momente ale meciului. Au rezultat 45 de minute antrenante, cu multe faze spectaculoase de a marca la ambele porţi. Doar că Neymar a irosit trei oportunităţi imense pentru PSG, în timp ce Atalanta, care a avut şi ea mai mute ocazii, a deschis scorul prin Pasalic ’27.

Repriza a doua a fost dominată de PSG, dar Atalanta a acoperit bine terenul cât timp cât a avut energie. Odată cu trecerea timpului, presiunea campioanei Franţei s-a accentuat, iar Atalanta a cedat pe final. În urma unei bâlbâieli, ’Marquinhos a reuşit egalarea (minutul 90 - foto), pentru ca Choupo-Moting să dea lovitura de graţie trei minute mai târziu.

Atalanta: Sportiello - Toloi, Caldara, Djimsiti (Palomino ’60) - Hateboer, Freuler, De Roon, Gosens (Castagne ’82) – Gomez (Malinovsky ’59), Zapata (Da Riva ’82), Pasalic (Muriel ’70). Antrenor: Gian Piero Gasperini.

PSG: Navas (Rico ’79) – Kehrer, T. Silva, Kimpembe, Bernat – Marquinhos, Herrera (Draxler ’72), Gueye (Paredes ’72) – Sarabia (Mbappe ’60), Icardi (Choupo-Moting ’79), Neymar. Antrenor: Thomas Tuchel.

În semifinale, PSG va juca cu învingătoarea sfertului de finală Leipzig (Germania) - Atletico Madrid (Spania), programat joi seara.

Tot la Lisabona vor avea loc, vineri şi sâmbătă, celelalte două partide din această fază a competiţiei, FC Barcelona (Spania) - Bayern München (Germania) şi Manchester City (Anglia) - Olympique Lyon (Franţa).

Semifinalele au loc la 18 şi 19 august, iar finala în 23 august, de asemenea la Lisabona.