Prima contraperformanţă pentru Dan Petrescu în China: cel mai dureros egal pentru vedetele de la Jiangsu

0

„Bursucul“ e în lupta pentru titlu, în campionat, acolo unde a înregistrat cinci victorii şi două egaluri în primele şapte runde. În Liga Campionilor însă, parcursul echipei s-a încheiat dramatic.

Primele două echipe din campionatul chinez, Guangzhou Evergrande şi Jiangsu Suning, au părăsit Liga Campionilor Asiei în decurs de 24 de ore.

Dacă ieri a fost eliminată trupa pregătită de Scolari, astăzi, cea a lui Petrescu a avut aceeaşi soartă. Jiangsu a început ziua pe locul 2 în grupa E, poziţie care ar fi dus-o în următoarea fază. Chinezii au fost conduşi pe terenul celor de la Jeonbuk Motors (Coreea de Sud), dar, în minutul 54, tabela arăta 2-1 pentru oaspeţi. Totuşi, sud-coreenii au egalat, în minutul 68, iar partida s-a încheiat 2-2.

Acest rezultat coroborat cu succesul obţinut de FC Tokyo (Japonia) cu Binh Duong (Vietnam), scor 2-1, a trimis FC Tokyo pe locul 2, japonezii obţinând calificarea alături de Jeonbuk Motors.