Prima „bombă“ de la US Open 2017: A fost eliminată a 7-a jucătoare a lumii. Halep o putea întâlni în sferturi

0
Aleksandra Krunici

Ultimul turneu de Mare Şlem al anului a debutat cu o surpriză de proporţii în care sârboaica Aleksandra Krunici (78 WTA) a dat lovitura.

Johanna Konta (7 WTA) a fost eliminată de la US Open 2017! Britanica de 26 de ani a cedat în turul I, scor 6-4, 3-6, 4-6, la capătul unui meci de două ore şi 18 minute.

Konta ar fi putut să o întâlnească pe Halep, dacă cele două ar fi avansat până în sferturi. Krunici, după ce a trecut de Konta, va juca în turul II cu învingătoarea duelului Tomljanovici (232 WTA) - Larsson (66 WTA).

Altfel, toate favoritele au învins până acum la US Open, Kvitova (14 WTA), Garcia (19 WTA) şi Muguruza (3 WTA) fiind deja în turul II.