Premieră la EURO 2020. Polonezul Szczesny, primul portar care reuşeşte un autogol la Campionatul European. Cum s-a încheiat Polonia – Slovacia VIDEO

0
slovacia poonia euro

Reprezentativa Slovaciei a învins, luni, cu scorul de 2-1 (1-0), selecţionata Poloniei, într-un meci contând pentru grupa E de la Campionatul European de fotbal.

Pentru polonezi a marcat Linetty '46, iar pentru slovaci au înscris Szczesny (autogol) '18 şi Skriniarr '69.

Din minutul 62, Polonia a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Krychowiak, care a primit două cartonaşe galbene, în minutele 22 şi 62.

Polonia: Szczesny - Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (Puchaz '74) - Linetty (Frankowski '74), Krychowiak, Klich (Moder '85) - Jozwiak, Lewandowski, Zielinski (Swiderski '85). Selecţioner: Paulo Sousa

Slovacia: Dubravka - Pekarik (Koscelni '79), Satka, Skriniar, Hubocan - Kucka, Hromada (Hrosovsky '79) - Haraslin (Duris '87), Hamsik, Mak (Suslov '87)- Duda (Gregus '90). Selecţioner: Stefan Tarkovic

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de Radu Ghinguleac şi Sebastian Gheorghe.